21 grudnia 2019 ruszyły rozgrywki KINDER+sport sezon 2019/2020. Pierwszy turniej eliminacyjny miał miejsce w Przemyślu. Naszą szkołę reprezentowały dziewczęta z klasy VI: Martyna Fus, Marlena Cedzidło, Gabriela Wal i Zuzanna Wojnar. Zajęły one III miejsce w kategorii „trójek”.
SPORTOWYCH ZMAGAŃ CIĄG DALSZY
BOŻE NARODZENIE
Niech ten szczególny czas
Świąt Bożego Narodzenia
będzie dla Was okazją
do spędzenia miłych chwil w gronie najbliższych,
w atmosferze pełnej miłości
i wzajemnej życzliwości,
a Nowy Rok, by stał się czasem
spełnionych marzeń i nadziei.
Niech każdy płatek śniegu,
oznacza jedno spełnione Twoje marzenie.
Tego życzą Wszystkim odwiedzającym naszą stronę
DYREKCJA, NAUCZYCIELE I UCZNIOWIE
ŚWIETLICOWE PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT
Wszyscy z utęsknieniem czekamy na Święta Bożego Narodzenia. W naszej świetlicy od kilku dni panuje świąteczny nastrój. Przygotowujemy ozdoby i dekoracje, ubraliśmy już choinkę, a po szkole rozszedł się nawet zapach ciasteczek. To wszystko odbywa się przy dźwiękach świątecznych piosenek. Pobyt w świetlicy to wspaniały czas również do rozmowy na temat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz tradycji z nimi związanych.
1
MIKOŁAJKOWY TURNIEJ MIKSTÓW
11 grudnia w naszej szkole odbył się Mikołajkowy Turniej Mikstów nauczyciel – uczeń w piłce siatkowej. Do rozgrywek przystąpiło 9 par. Mecze rozgrywane były systemem „każdy z każdym”
I miejsce wywalczyli p. Sylwia Wal i Jacek Leja, miejsce II przypadło p. Jolancie Zadęckiej i Michałowi Glacowi, a miejsce III zajęli p. Marta Lisowska i Szymon Tokarz. W turnieju udział wzięli również p. Małgorzata Lizak i Krzysztof Krzyżak, Anna Benedyk i p. Maciej Benedyk, Gabriela Trąd i p. Łukasz Dudek, p. Katarzyna Wróbel i Michał Krowicki, Zuzanna Wojnar i p. Grzegorz Podolec oraz Marlena Cedzidło i ks. Damian Rokosz.
Organizacją turnieju zajęły się panie Katarzyna Wróbel i Jolanta Zadęcka oraz uczniowie klasy V: Hubert Leja, Liliana Drozd i Natalia Witek.
Gratulujemy zwycięzcom i do zobaczenia za rok!
7
SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU W DOMU DZIECKA W NOWEJ SARZYNIE
I MY ZOSTALIŚMY ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM
13 grudnia odwiedziliśmy Dom Dziecka w Nowej Sarzynie, gdzie dostarczyliśmy zebrane przez nas mikołajkowo – świąteczne prezenty, kładąc je już pod pięknie ustrojoną choinką. Najmłodszych podopiecznych placówki wraz z opiekunami zastaliśmy przy wykonywaniu ozdób i dekoracji świątecznych. Po zaproszeniu nas do świetlicy, Pani Dyrektor Małgorzata Furman opowiedziała nam o sukcesach i porażkach pracy z dzieciakami, które nie mają i nie mogą mieć normalnie funkcjonujących, „zdrowych” rodzin. Opiekunowie tejże placówki pełnią zarówno rolę wychowawców, jak również rodziców, uczestnicząc np. w szkolnych uroczystościach lub wywiadówkach. Pomagają także przy odrabianiu zadań domowych, jeżdżą z dziećmi na wizyty lekarskie, uczestniczą m.in. w kluczowych wydarzeniach byłych już podopiecznych, pełniąc np. na ślubie rolę jedynej osoby z „rodziny”. Pani Dyrektor nie mówiła wprost o tym, co czują i przeżywają dzieci, szczególnie teraz, przed świętami. Zaznaczyła jednak, że podopieczni bardzo czekają, często bez skutku na to, że spędzą Boże Narodzenie w domu rodzinnym.
Po serdecznych podziękowaniach ze strony Dyrekcji i Wychowawców, złożyliśmy życzenia świąteczne i pożegnaliśmy się, jednak w głowie pozostało nam bardzo dużo sprzecznych, kotłujących się do dziś myśli i wniosków. Bo jak można porównać fakty, iż „noszę kurtkę z New Balance otrzymaną od sponsora Domu Dziecka z tym, że nikt nie czeka na mnie w domu nawet w Boże Narodzenie”?
My wyciągnęliśmy po tej wizycie jeden bardzo ważny wniosek - czasem warto i trzeba w tej naszej codziennej gonitwie zatrzymać się, pomyśleć i docenić to, co mamy i co dla nas, jednak nie dla wszystkich, jest oczywiste…
LEKCJA PRZYRODY Z PANIĄ MYŚLIWĄ
Jesień to okres przygotowań zwierząt do zimy. Jedne z nich zapadają w sen zimowy a inne żerują całą zimę, często zdane na pomoc człowieka. W celu bliższego zapoznania uczniów z przysposabianiem się zwierząt do zimy i ich egzystencji w czasie jej trwania 4 grudnia 2019r. zaprosiliśmy na zajęcia do klas I - III, myśliwą KŁ "Kuropatwa" w Żołyni p. Dorotę Cedzidło. Myśliwa wykorzystując specjalnie przygotowaną na te zajęcia prezentację, w bardzo obrazowy i fachowy sposób opowiedziała dzieciom o problemach zwierząt zimą. Liczne pytania ze strony uczniów, świadczyły o ich dużym zainteresowaniu tym tematem. Dużą atrakcją w czasie zajęć była tablica z nagranymi głosami zwierząt leśnych. Odgadnięcie nazwy zwierzęcia po głosie było dla uczniów nie lada wyzwaniem i często wywoływało zdziwienie. Na podsumowanie zajęć pani Dorota rozdała poszczególnym klasom myśliwskie upominki w postaci puzzli, kolorowanek i słodkich cukierków.
Dnia 5 grudnia 2019r. uczniowie klas I- III wraz z nauczycielami i myśliwą p. Dorotą Cedzidło udali się do lasu z mikołajkowym prezentem dla zwierząt. Każde dziecko przyniosło z domu różne smakołyki, które wspólnie zanieśliśmy do paśnika.
Ciekawie przygotowane zajęcia, wyjście do lasu wzbudziło wśród dzieci wrażliwość na potrzeby zwierząt oraz rozwinęło poczucie odpowiedzialności za przyrodę w swoim otoczeniu.
Opiekun LOP w SP Nr 2
Lucyna Dudek
7
ŚWIĘTY MIKOŁAJ
Przyszedł do nas niespodziewanie, z samego rana najprawdziwszy Święty Mikołaj.. Towarzyszyły mu anioł i diabełek. Mikołaj bacznie obserwował świat przez cały rok i uznał, że wszystkie dzieci małe i duże były grzeczne oraz zasłużyły na nagrody. Dlatego obdarował dzieci prezentami i każdemu zostawił uśmiech.
Dziękujemy za wizytę oraz upominki i zapraszamy za rok :)
5
AKCJA SU
25 listopada br. Szkolna Rada Wolontariatu wspierana przez Radę SU w ramach podsumowania akcji dla podopiecznych Domu Dziecka w Nowej Sarzynie, zorganizowała tzw. „Słodki Dzień” połączony z Dniem Pluszowego Misia. Słuchając muzyki, podjadaliśmy przepyszne słodkości przygotowane przez rodziców i nauczycieli, w czym towarzyszyły nam przyniesione z domu pluszaki J Po raz kolejny nie zawiedliśmy się - zebraliśmy 1100 zł! Wszystkie te pieniążki (za które zostanie zakupiony sprzęt grający) oraz zebrane środki czystości, skarpetki i klapki, tak jak zaplanowaliśmy, zostaną przeznaczone dla dzieci z Domu Dziecka w Nowej Sarzynie, gdzie najbardziej zaangażowane w to przedsięwzięcie uczennice kl. 8 wraz z opiekunem SU dostarczą w ramach prezentu mikołajkowego.
Serdecznie dziękujemy Rodzicom i Nauczycielom za zrozumienie i przygotowanie słodkości, a Uczniom za zaangażowanie, pomoc oraz sprawne przeprowadzenie akcji!
DOŁĄCZ I TY!!!
Ruszyła akcja pomocy dla podopiecznych Domu Dziecka w Nowej Sarzynie. W ramach tej akcji 25 listopada organizujemy w szkole „Słodki Dzień”, z którego dochód zostanie przeznaczony dla podopiecznych. Każdy chętny może dołączyć do akcji! Wystarczy tylko upiec coś słodkiego! Słodkości będą rozprowadzane wśród uczniów szkoły przez uczennice z Rady Wolontariatu. Zachęcamy również do przekazywania. środków czystości, skarpetek i klapek dla podopiecznych. Zbieramy do końca listopada br. Wszystkie zebrane rzeczy zostaną przekazane dzieciom jako prezent mikołajowy.
LISTOPADOWE STARTY W ZAWODACH SPORTOWYCH
4 listopada w Łańcucie został rozegrany Finał Powiatu Igrzysk Dzieci w szachach drużynowych. Naszą szkołę reprezentowali: Anna Benedyk, Liliana Drozd, Amelia Krowicka i Michał Krowicki. Zajęli oni II miejsce i awansowali do zawodów rejonowych. Kilka dni później w Leżajsku nasi uczniowie zmierzyli się z najlepszymi zespołami z sześciu powiatów. Po zaciętych pojedynkach zajęli V miejsce (zabrakło jedynie 0,5 pkt. do miejsca IV).
14 listopada rozegrano też Finał Powiatu w tenisie stołowym drużynowym w kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Naszą szkołę reprezentowali Jakub Grzywna i Szymon Tokarz z klasy VII zajmując V miejsce.
WYWIADÓWKA
W DNIU 20 LISTOPADA 2019R. O GODZ. 1600 ODBĘDZIE SIĘ WYWIADÓWKA DLA RODZICÓW. SERDECZNIE WSZYSTKICH ZAPRASZAMY
KONKURS LITERACKO - PLASTYCZNY "LITERATURA I DZIECI"
Dnia 8.11.2019r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Żołyni odbyły się eliminacje gminne konkursu "Literatura i dzieci". Hasło tegorocznej edycji brzmiało "W świecie wyobraźni". Z naszej szkoły wzięło w nim udział 11 uczniów. Z klasy I Wiktoria Fus i Bartosz Cisek, z klasy II Julia Cisek i Amelia Turkosz, z klasy III Wiktoria Cebula, Julia Leja Maja Cisek, Barbara Leja, Nikola Dyrda, Mikołaj Lorenc i Lidia Tokarz, z klasy V Glac Michał i Gabriela Trąd. Uczniowie do konkursu zostali przygotowani przez nauczycieli: Sylwię Wal, Małgorzatę Lizak, Lucynę Dudek i Mirosławę Burghardt. Recytacje uczniów oceniało jury, które nagrodziło następujące osoby, w kategorii klas I- II Julię Cisek i Amelię Turkosz, w kategorii kl. III - VI. Michała Glaca. Nagrodzeni uczniowie będą reprezentować naszą szkołę na eliminacjach rejonowych, które odbędą się 20 listopada w Ośrodku Kultury Grodzisku Dolnym. Ponadto uczniowie z klasy III otrzymali wyróżnienia, były to: Nikola Dyrda i Lidia Tokarz. Przygotowanie się do konkursu pozostałych uczestników zostało również nagrodzone nagrodami w postaci książek.
Po zakończeniu konkursu uczniowie klasy III wraz z wychowawczynią udali się na cmentarz parafialny w Żołyni. Zapalili znicze na Pomniku Ofiar II wojny światowej, Powstańców styczniowych, żołnierza, uczestnika II wojny światowej. p. Józefa Macha oraz myśliwego p. Henryka Drążka. Spacerując po żołyńskim rynku, poznali dom w którym mieszkał rzeźbiarz Dąbrowski. Wycieczkę uczniowie zakończyli miłym spotkaniem w pizzerii.
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy!
6
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
11 LISTOPADA 2019, czyli DZIEŃ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI. Od trzydziestu lat co roku obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Ma ono na celu upamiętnienie odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów.
Obchody Święta Niepodległości rozpoczęliśmy 8 listopada 2019r. uroczystą akademią, a o godz. 11.11. wspólnie z uczniami z całej Polski odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego. Kontynuowalismy je 11 listpoada br. na gminnych obchodach tego święta.
UROCZYSTA LEKCJA HISTORII
„DZIŚ OJCZYZNA OCZEKUJE OD NAS TEGO, CO NAJWAŻNIEJSZE –
PAMIĘCI O JEJ WIELKICH SYNACH I MIŁOŚCI DO ZIEMI OJCZYSTEJ”
Powyższe słowa stały się myślą przewodnią akademii poświęconej 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W montażu słowno-muzycznym uczniowie z klas V-VIII przedstawili fakty historyczne z okresu zaborów i heroiczną walkę bohaterów o niepodległą Polskę. Przygotowane recytacje wierszy i piękne pieśni patriotyczne, dobrane treścią do wydarzeń, pomogły zrozumieć zebranym, także tym najmłodszym, istotę obchodzonego święta. Ciekawym punktem akademii okazał się także quiz historyczny. W tej części uczniowie mogli sprawdzić swoją zdobytą wiedzę i utrwaloną podczas uroczystości. Aktywna forma zabawy cieszyła się dużym zainteresowaniem, czego dowodem było zaangażowanie wszystkich uczniów.
Godzina 11.11 to chwila, w której cała społeczność szkolna pod przewodnictwem dyrektor szkoły p. Jolanty Kuras ponownie zebrała się w sali przygotowanej na okoliczność ważnej historycznej rocznicy. Wraz z uczniami całej Polski odśpiewany został Mazurek Dąbrowskiego.
Program zaprezentowany 8 listopada wprowadził nas w patriotyczny i podniosły klimat Święta Odzyskania Niepodległości.
Organizatorzy
1
LEŚNE CZYTANIE NA PASOWANIE!
W tym roku postanowiliśmy wziąć udział w II edycji konkursu edukacyjnego „Szkolne przygody Gangu Słodziaków”, którego celem jest budowanie nawyku codziennego czytania wśród uczniów klas I-III. Wiadomym jest, iż pasję do czytania trzeba zaszczepić już od najmłodszych lat, ponieważ pełni ono ważną rolę w rozwoju dziecka – pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację. Każde dziecko z klas I – III otrzymało dzienniczek do codziennego głośnego czytania, w którym dzieci zbierają naklejki za potwierdzone podpisem rodzica czytanie przez co najmniej 10 minut dziennie przez 21 dni. Tyle jest bowiem potrzebne do wyrobienia nowego nawyku, ale i rozwijania prawdziwej pasji czytania.
7 listopada połączono „Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania” z Uroczystym Pasowaniem uczniów klasy I na CZYTELNIKÓW. To ważne wydarzenie rozpoczęło się od głośnego czytania książki pt. „Przygody Gangu Słodziaków” przez klasę II i III w obecności zaproszonych gości, pierwszaków oraz nauczycieli i dyrekcji na tle dekoracji prezentującej siłę dziecięcej wyobraźni. Następnie klasa II recytowała wiersze oraz mądre rady księgi, które miały przypomnieć uczniom jak dbać o książki. Również trzecioklasiści recytacją wierszy umilili czas, po którym nastąpiło przyrzeczenie i pasowanie przez Panią dyrektor Jolantę Kuras największą książką z biblioteki na czytelnika. Dzieci dostały słodkie upominki, karty do gry w Piotrusia, zakładki do książek, malowanki, a także dyplomy, które będą przypominały o tym istotnym wydarzeniu. Na zakończenie pierwszaki wraz z rodzicami i bibliotekarką udali się do biblioteki, aby wypożyczyć pierwsze książki. Miejmy nadzieję, że odtąd pierwszaki będą stałymi czytelnikami biblioteki szkolnej.
Małgorzata Lizak
6
AKCJA LOP "MALUJEMY KARMNIKI DLA PTAKÓW"
W piątkowe popołudnie dnia 8.11.2019 r. chętni członkowie koła LOP zebrali się w Stanicy Myśliwskiej na akcję malowania karmników dla ptaków. Karmniki wykonał osobiście Bartłomiej Usowski, który od niedawna jest świeżo upieczonym myśliwym. Cały warsztat do pracy przygotowała myśliwa p. Dorota Cedzidło w porozumieniu z opiekunem koła LOP w SP Nr 2 p. Lucyną Dudek. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody, stawiło się 11 uczniów, którzy zostali podzieleni na grupy. Każda z grup od razu żwawo zabrała się do pracy, w czasie której mogła wykazać się twórczą inicjatywą plastyczną. Pomalowane karmniki znajdą swoje pożyteczne przeznaczenie, zwłaszcza, że zima zbliża się tuż, tuż. W akcji bali udział następujący uczniowie: Liliana Drozd, Hubert Leja, Amelia Krowicka, Marlena Cedzidło, Zuzanna Wojnar, Martyna Fus, Zuzanna Urban, Gabriela Wal, Karolina Leja, Kinga Wojnar i Karina Bechta.
PS. Serdecznie dziękuję myśliwej p. Dorocie Cedzidło za pomoc w organizacji tej akcji.
Opiekun LOP w SP Nr 2 w Żołyni
Lucyna Dudek
1
MSZA ŚW. W KAPLICY ŚW. HUBERTA
Gdy wybije mej śmierci godzina,
pochowajcie mnie w kniei zielonej
niech nade mną zaszumi gęstwina
hymn myśliwski radości minionej...("Pieśń Myśliwska" – Julian Ejsmond)
MSZA ŚW. W KAPLICY ŚW. HUBERTA
Dnia 3 listopada 2019 r. w Kaplicy św. Huberta została odprawiona uroczysta Msza św. za zmarłych myśliwych. W 72- letniej historii Koła do Krainy Wiecznych Łowów odeszło ich 32. Co roku w tej Mszy św. uczestniczą oprócz myśliwych okoliczni mieszkańcy a także uczniowie naszej szkoły. Członkowie koła LOP czynnie włączyli się do tej Mszy św. składając dar ołtarza. Były to uczennice z klasy VI: Marlena Cedzidło, Zuzanna Wojnar i Amelia Krowicka. Jako członkowie koła szczególną pamięcią otaczamy w tym dniu myśliwego p. Henryka Drążka, który był naszym sympatykiem i długoletnim społecznym opiekunem koła LOP w Szkole Podstawowej Nr 2 w Żołyni.
Opiekun koła LOP w SP Nr 2 w Żołyni
Lucyna Dudek
1
Akcja "LAS SMOLARSKI NA BŁYSK"
W sobotę 26.10.2019r. odbyła się akcja sprzątania Lasu Smolarskiego. Organizatorami akcji byli: Rada Gminy Żołynia, Wójt Gminy Żołynia oraz Koło Łowieckie „Kuropatwa” w Żołyni. Wśród grupy ponad 100 osób, które zjawiły się na Żołyńskim Rynku, znaleźli się również uczniowie i ich opiekunowie ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Żołyni. Ogółem nasza grupa liczyła 27 uczniów. Zgodnie z przydziałem terenu do sprzątania zostaliśmy podwiezieni na miejsce naszej pracy tzw. „podwodą myśliwską”. Śmieci zbieraliśmy ponad 2 godziny, segregując je selektywnie do odpowiednich worków, które na bieżąco były wywożone z lasu. Po zakończonej akcji wszyscy udaliśmy się do Stanicy Myśliwskiej w Żołyni Dolnej, gdzie na podsumowanie sprzątania odbyło się wspólne pieczenie kiełbaski. Myśliwi ponadto częstowali zebranych gorącą herbatką i smaczną grochówką. Każde dziecko uczestniczące w tej akcji otrzymało pamiątkowy dyplom z podziękowaniem i cukierki. Miejmy nadzieję, że ta praktyczna lekcja ekologii przyniesie pozytywne efekty i uwrażliwi dzieci na problem zaśmiecania lasów.
Opiekun LOP w SP Nr 2 w Żołyni
Lucyna Dudek
2
JESIENNY WYPAD DO LASU
23 października klasa V wraz z wychowawczynią p. Katarzyną Wróbel wybrała się na wycieczkę rowerową podziwiać uroki jesieni. Pogoda nam sprzyjała, a przebijające się przez opadającą mgłę promienie słońca dodawały blasku przepięknym o tej porze roku drzewom.
Wyjechaliśmy z placu szkolnego o godz. 8:00, a trasa w całości wiodła leśnymi ścieżkami. Pierwszym przystankiem na naszej drodze była kaplica św. Huberta, następnie zatrzymaliśmy się przy leśnej drodze krzyżowej i przejechaliśmy do kaplicy św. Antoniego w Kopaniach. Później ruszyliśmy w kierunku Bud Łańcuckich. Największą frajdę sprawiła nam zabawa w berka wśród dębowych liści. Nasza przejażdżka dobiegła końca o godz. 11:00 i z nieco mniejszym entuzjazmem wróciliśmy na lekcje.
Katarzyna Wróbel
ŚWIETLICOWY KONKURS „BĄDŹMY BEZPIECZNI W DRODZE DO SZKOŁY”
23 października w naszej świetlicy miał miejsce konkurs z zakresu bezpieczeństwa na drodze. Brało w nim udział 11 uczniów z klas I i II.
Dzieci odpowiadały kolejno na pytania związane z użytkowaniem dróg, a następnie mogły wykazać się znajomością znaków drogowych. Okazało się, że wszystkie dzieci mają dużą wiedzą w tym zakresie. Wyróżnienie w konkursie zdobyły Amelia Turkosz i Wiktoria Fus. Otrzymały one pamiątkowe dyplomy, a wszystkie dzieci zostały nagrodzone skromnymi upominkami.
Katarzyna Wróbel
PRÓBNA EWAKUACJA
Dbając o bezpieczeństwo naszych uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły, 18 października została przeprowadzona próbna ewakuacja. Po usłyszeniu sygnału alarmowego, cała społeczność szkolna znajdująca się w budynku, bez paniki, przedostała się do punktu zbiórki.
Po opuszczeniu sal lekcyjnych wszyscy zgromadzili się na boisku trawiastym przed szkołą, w bezpiecznej odległości od miejsca zagrożenia. Tam nauczyciele sprawdzili obecność uczniów znajdujących się pod ich opieką.
Próbną ewakuację nadzorowali strażacy z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie, którzy nie mieli zastrzeżeń do prowadzonych działań i pozytywnie ocenili przeprowadzoną akcję. Obecność strażaków w szkole wykorzystaliśmy również do przeprowadzenia lekcji dotyczącej bezpieczeństwa w szkole i poza nią. Uczniowie chętnie zadawali pytania strażakom, rozmawiali o ich pracy, mieli również okazję zapoznać się z wyposażeniem wozu strażackiego.
Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia. Po zakończonym alarmie uczniowie wrócili na lekcje.
Archiwum Aktualności