ZAPRASZAMY NA JASEŁKA
WESOŁYCH ŚWIĄT
SZKOLNE JASEŁKA
W atmosferze magii i świątecznego ciepła uczniowie naszej szkoły 17 grudnia wystawili jasełka pt. „Pod Niebem Betlejemskiej Gwiazdy”. Przedstawienie, w którym wzięły udział dzieci zarówno z klas młodszych, jak i starszych poruszyło serca wszystkich obecnych.
Spektakl w piękny sposób ukazał historię Bożego Narodzenia – od zwiastowania Maryi, aż po sceny w szopce, gdzie przybyli pastuszkowie i królowie złożyli dary Nowonarodzonemu.
Wyjątkowego uroku przedstawieniu dodały występy artystyczne: subtelne i pełne wdzięku tańce aniołów oraz radosne pląsy pastuszków. Szczególne uznanie należy się również chórkowi szkolnemu, który pięknie wykonał pastorałki, wprowadzając publiczność w prawdziwie świąteczny nastrój.
Niezapomnianym elementem spektaklu była humorystyczna, a zarazem refleksyjna scena przy bramie do nieba, gdzie święty Piotr w towarzystwie aniołów przeprowadzał „rozmowę kwalifikacyjną” z kandydatami pragnącymi dostać się do nieba. Scena, pełna dowcipnych dialogów i mądrych przesłań, zachęcała do refleksji nad tym, co w życiu jest naprawdę ważne.
Kulminacją uroczystości były życzenia świąteczne od samorządu uczniowskiego skierowane do nauczycieli, uczniów oraz pracowników szkoły. Na zakończenie pani Dyrektor złożyła podziękowania wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego niezwykłego występu oraz przekazała serdeczne życzenia pełnych radości i pokoju Świąt Bożego Narodzenia.
Przedstawienie „Pod Niebem Betlejemskiej Gwiazdy” było prawdziwym dowodem talentu, zaangażowania i wspólnej pracy całej społeczności szkolnej. Była to wyjątkowa lekcja tradycji, sztuki i duchowości, która na długo pozostanie w pamięci uczestników.
1
MIKOŁAJKOWY TURNIEJ SZACHOWY
13 grudnia w naszej szkole pod patronatem UKS ZRYW Żołynia rozegrany został Mikołajkowy Indywidualny Turniej Szachowy. Wzięli w nim udział chętni uczniowie klas II - VIII. Zawody przeprowadzono w dwóch kategoriach wiekowych, wszyscy uczestnicy rozegrali 7 partii szachowych na podstawie których wyłoniono najlepszych.
Grupa młodsza klasy II - III
I miejsce - Maciej Kulikowski
II miejsce - Milena Pokrzywa
III miejsce - Nathaniel Grute.
Pozostali uczestnicy: Miłosz Wojnar, Jan Brudniak, Tymon Filip, Julia Sołek.
Grupa starsza klasy IV - VIII
I miejsce - Antoni Koźmicz
II miejsce - Bartosz Cisek
III miejsce - Rafał Bielawski.
W turnieju udział również wzięli: Michał Kurko, Szymon Bielecki, Szymon Górski, Dawid Stanisławski, Filip Cebula, Ksawery Pokrzywa, Ksawery Kołcz.
Wszystkim zawodnikom gratulujemy.
XI MIĘDZYSZKOLNY PRZEGLĄD KOLĘD NIEMIECKOJĘZYCZNYCH
Od ponad dekady w okresie przedświątecznym spotykają się młodzi miłośnicy kultury krajów DACHL na przeglądzie kolęd niemieckojęzycznych. W tym roku, już po raz jedenasty Międzyszkolny Konkurs Kolęd Niemieckojęzycznych odbył się 17 grudnia w Zespole Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym. W konkursie wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Batalionów Chłopskich w Żołyni, Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym, Szkoły Podstawowej w Wólce Grodziskiej oraz Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym. W skład jury weszły nauczycielki języka niemieckiego – p. Alicja Zalepa, p. Małgorzata Bieńkowska oraz p. Marta Hryniewska, które oceniały prawidłową wymowę w języku niemieckim, muzykalność oraz ogólne wrażenie artystyczne. Łącznie w przeglądzie wzięło udział 22 uczniów klas 2 - 8 SP.
Naszą szkołę reprezentowały Lidia Tokarz i Maja Cisek z klasy VIII. Lidia z prezentacją „Leise rieselt der Schnee” zajęła III miejsce! Maja wystartowała w formie online śpiewając „Stille Nacht”, z własnym akompaniamentem gitary.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali świąteczne upominki, a zdobywcy miejsc oraz wyróżnień nagrody przekazane od Goethe Institut, Ambasady Republiki Federalnej Niemiec, Ambasady Austrii, Ambasady Szwajcarii oraz wydawnictwa PWN.
Serdecznie gratulujemy wygranym i mamy nadzieję, że konkurs będzie się cieszył nadal tak dużym zainteresowaniem.
MIĘDZYNARODOWA WYMIANA KARTEK ŚWIĄTECZNYCH
Samodzielnie wykonane kartki wraz z życzeniami w języku niemieckim to miła niespodzianka przygotowana przez uczniów z klasy VII i VIII dla swoich rówieśników ze Słowacji. W tym roku po raz drugi zrealizowano projekt wymiany kartek świątecznych ze Szkołą Podstawową z miasteczka Hrinova w Słowacji. W wymianie wzięli udział Barbara Leja, Lidia Tokarz, Wiktoria Cebula i Maja Cisek z klasy VIII oraz Fabian Kurko, Wojciech Fus, Amelia Turkosz, Natalia Kiełb, Julia Lorenc, Alicja Koźmicz, Julia Cisek, Anna Nowicka, Piotr Krzyżak, Szymon Bielecki z klasy VII oraz p. Marta Hryniewska.
Była to praktyczna i bardzo kreatywna lekcja języka niemieckiego.
OGÓLNOPOLSKA KAMPANIA SPOŁECZNA „IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS- IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ”.
W dobie szybkiej komunikacji elektronicznej coraz rzadziej sięgamy po tradycyjne formy wyrażania emocji, jakimi są kartki pocztowe. Aby przypomnieć o wartości płynącej z pisania ręcznych życzeń, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej kampanii społecznej „Idą święta, nie o SMS-ie, lecz o kartce pamiętaj”. Celem akcji było zachęcanie młodych ludzi do zwrócenia uwagi na tradycyjne sposoby komunikacji, które pozwalają przekazać coś więcej niż tylko słowa – emocje, zaangażowanie i serce. Inicjatywa ta spotkała się z entuzjazmem wśród naszych uczniów, którzy z zapałem przystąpili do tworzenia pięknych, ręcznie wykonanych kartek. Część z nich została przekazana do zakładu opiekuńczo – pielęgnacyjnego w Żołyni. Z kolei pozostałe kartki zostały wykorzystane do wymiany ze Szkołą Podstawową w Biedaczowie.
DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
Dzień Życzliwości, obchodzony 21 listopada, to wyjątkowe święto, które przypomina o sile pozytywnych gestów, uśmiechu i życzliwości wobec innych. Jego głównym przesłaniem jest promowanie dobroci, empatii i otwartości w codziennym życiu. To dzień, w którym drobne gesty, takie jak powiedzenie komuś miłego słowa, pomoc potrzebującemu czy zwykły uśmiech, nabierają szczególnego znaczenia. W tym dniu uczniowie naszej szkoły ubrali się na kolor żółty a Samorząd Szkolny przygotował kącik życzliwości, gdzie każdy mógł wylosować karteczkę z hasłem lub zadaniem, które promuje pozytywne wartości i zachowania. Uczniowie mogli również wziąć udział w konkursie plastycznym na ilustrację pokazującą przejawy życzliwości w życiu codziennym. Konkurs został zorganizowany w dwóch przedziałach wiekowych: dla uczniów klas I-III i IV-VIII.
Klasy I – III:
- I miejsce: Julia Brudniak
- II miejsce: Milena Jańczak
- III miejsce: Maciej Kulikowski
Klasy IV – VIII
- I miejsce: Lidia Tokarz
- II miejsce: Kinga Sołek
- III miejsce: Ksawery Kołcz
KONKURS WIEDZOWY
11 grudnia odbył się w naszej szkole Gminny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych i Niemieckojęzycznych „Great Britain & DAHL”. Wzięło w nim udział dziewięcioro uczniów wyłonionych w eliminacjach szkolnych z następujących placówek: Szkoła Podstawowa Nr 1 im. św. Jana Kantego w Żołyni, Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Brzózie Stadnickiej i Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Batalionów Chłopskich w Żołyni. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce: Marcel Leja – SP2 Żołynia
II miejsce: Antoni Koźmicz – SP2 Żołynia
III miejsce: Mikołaj Kochman – SP1 Żołynia
GRATULUJEMY!
SPOTKANIE Z POLICJANTEM
4.12.2024 r. naszą szkołę odwiedził policjant z Komendy Powiatowej Policji w Łańcucie p. Tomasz Domka. Poruszył tematykę zachowania bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Przypomniał też podstawowe zasady ruchu drogowego. Omówił także temat tzw. cyberprzemocy w sieci i skutków jakie może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. Uświadomił uczniom, że mają prawo czuć się bezpiecznie w domu, w szkole i na ulicy. Ostrzegł także, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego. Zwrócił uwagę na odpowiedzialność prawną nieletnich.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
W dniu 29 listopada w BIBLIOTECE SZKOLNEJ odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klasy 1 Szkoły Podstawowej Nr 2 w Żołyni. Pasowanie na czytelnika, to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki.
Z tej okazji uczniowie klasy pierwszej wraz z wychowawcą, a zarazem bibliotekarką, Panią Małgorzatą Lizak, odwiedzili bibliotekę. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. A wszystko zaczęło się od pogadanki, z której dzieci dowiedziały się o regulaminie jaki obowiązuje w bibliotece szkolnej, dlaczego warto czytać książki i jak należy dbać o książki i czego nie wolno robić podczas jej czytania. Rozwiązały kilka zadań przygotowanych specjalnie na tą uroczystość. Odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pani dyrektor Jolanta Kuras ogromną książką dokonała pasowania każdego z nich. Na zakończenie spotkania pierwszoklasiści otrzymali oprócz pamiątkowych medali, zakładki do książek, specjalne Wyprawki Czytelnicze z ogólnopolskiego projektu „Mała książka - wielki człowiek” oraz słodki upominek. Spotkanie przebiegło w radosnej i przyjaznej atmosferze i myślę, że odtąd biblioteka będzie kojarzyła się dzieciom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.
3
KONWENCJA PRAW DZIECKA
20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa. Nasza szkoła dołączyła do akcji edukacyjnej zorganizowanej przez UNICEF – Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka UNICEF 2024. W ramach programu podjęła wiele działań, które miały na celu uświadomienie uczniom, jak ważny jest ten dzień. Wszyscy mogli przyjść do szkoły ubrani na niebiesko. W klasach zorganizowano warsztaty tematyczne, w ramach których uczniowie mogli dokładniej zapoznać się ze swoimi prawami.
Archiwum Aktualności