DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
ŚWIATEŁKO PAMIĘCI DLA ŁYCZAKOWA
"Nie umiera ten, kto trwa w sercach i pamięci naszej…"
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zbiórce białych i czerwonych zniczy, które trafiły do oddziału TVP w Rzeszowie, a stamtąd zostaną przekazane Polakom zza wschodniej granicy.
1 listopada miejscowi Polacy, harcerze i wolontariusze rozpalą je na największych polskich nekropoliach – Cmentarzu Łyczakowskim, Cmentarzu Janowskim, ale też w małych miejscowościach jak: Niżanowce, Pnikut, Strzelczyska, czy Mościska.
Dziękujemy rodzicom, uczniom oraz Samorządowi Szkolnemu za zaangażowanie w zbiórkę, dzięki której zgromadziliśmy pokaźną ilość - 94 zniczy.
ZAPRASZAMY NA WIECZÓR FILMOWY
ZBIÓRKA NAKRĘTEK W NASZEJ SZKOLE
TURNIEJ SIATKÓWKI
FINAŁ POWIATU W SZACHACH
W poniedziałek 23.10.2023r. w Łańcucie odbył się finał powiatu w szachach drużynowych. Naszą szkołę reprezentowało 8 uczniów w dwóch kategoriach wiekowych. Obie drużyny zajęły pierwsze miejsca i awansowały do zawodów rejonowych. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy powodzenia na dalszym etapie rozgrywek, który już niebawem odbędzie się w Leżajsku.
Składy drużyn:
Igrzyska Dzieci: Kacper Bielecki, Bartosz Cisek, Szymon Bielecki, Alicja Koźmicz
Igrzyska Młodzieży Szkolnej: Antoni Koźmicz, Rafał Bielawski, Mikołaj Lorenc, Lidia Tokarz
DZIEŃ NAUCZYCIELA
18 października odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Święta Edukacji Narodowej. Była to również okazja do uczczenia 250. rocznicy Komisji Edukacji Narodowej oraz 115. rocznicy istnienia Szkoły Podstawowej Nr 2. Z tej okazji krótką historię powstania i funkcjonowania naszej szkoły przedstawiła zebranym uczniom, rodzicom i nauczycielom dyrektor szkoły p. Jolanta Kuras. Natomiast o Komisji Edukacji Narodowej opowiedzieli uczniowie klasy siódmej Lidia Tokarz i Mikołaj Lorenc wraz z p. Sylwią Wal. W tym miejscu należy zwrócić uwagę, że Komisja Edukacji Narodowej została powołana na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 14 października 1773 r. i była pierwszym na świecie ministerstwem oświaty, które o wiele lat wyprzedziło podobne rozwiązania w innych państwach.
Podczas uroczystości zostały również wręczone nagrody za udział w konkursie „Mem historyczny”. Pierwsze miejsce zdobyła Alicja Koźmicz (kl. 6), drugie miejsce: Emilia Glac (kl.5) i Julia Lorenc (kl. 6), a trzecie miejsce Julia Cisek (kl. 6) i Wojciech Fus (kl. 6).
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie klas młodszych pod opieką swoich wychowawców malowali portret swojego ulubionego nauczyciela. Wszystkie te prace zostały wywieszone i można je było podziwiać podczas uroczystości. Natomiast wśród uczniów klas starszych przeprowadzono anonimową ankietę, która po podsumowaniu głosów wyłoniła ulubionego nauczyciela i został nim p. Łukasz Dudek.
Ostatnim punktem akademii był występ uczniów klasy siódmej, którzy w humorystyczny sposób przedstawili scenkę rozgrywającą się w szkolnych ławkach oraz przygotowali „Koncert życzeń”.
Uroczystość przygotowali uczniowie klasy trzeciej i siódmej wraz z wychowawcami oraz p. Anna Bzdek.
Wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy wszystkiego najlepszego, zdrowia i powodzenia w życiu osobistym i zawodowym.
Uczniowie klasy siódmej
18
Rozpoczynamy przygodę ze szkołą
Dzień 11 października 2023r. był wyjątkowy dla klasy pierwszej, gdyż w tym dniu nastąpiło uroczyste pasowanie dzieci na ucznia Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Batalionów Chłopskich. Specjalnie na tę uroczystość najmłodsi uczniowie pod okiem swojej wychowawczyni przygotowali piękną część artystyczną, wykonaniem której udowodnili, że zdali "egzamin" na szóstkę i zasługują na miano prawowitego ucznia. Miłym gestem ze strony uczniów z klasy II i III było koleżeńskie powitanie pierwszaków, w którym to zapewnili, że młodsi koledzy mogą zawsze liczyć na ich pomoc i dobrą zabawę.
Do grona społeczności uczniowskiej dołączyli następujący uczniowie:
1. Jan Brudniak
2. Cisek Anna
3. Nikodem Dyrda
4. Tymon Filip
5. Adam Fus
6. Milena Golenia - Buszta
7. Milena Jańczak
8. Maciej Kulikowski
9. Jagoda Leja
10. Igor Rupar
11. Michał Wal
12. Miłosz Wojnar
Wszyscy pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki, które będą im przypominać o tym ważnym dla nich dniu. Sponsorami prezentów byli: KŁ "Kuropatwa" w Żołyni, Urząd Gminy w Żołyni, Rada Rodziców z SP Nr 2 w Żołyni, "Nasz sklep" Stanisław Kot. Wszystkim zaangażowanym osobom składamy serdeczne podziękowanie.
Rodzicom gratulujemy wspaniałych pociech, a naszym najmłodszym życzymy wielu sukcesów i radości ze zdobywanej wiedzy podczas szkolnej edukacyjnej wędrówki.
18
WYCIECZKA KLAS IV - V
10 października uczniowie klas czwartej i piątej uczestniczyli w wycieczce integracyjnej zorganizowanej przez wychowawców. Miejscem docelowym był Rzeszów, a tam jednym z punktów kino i obejrzenie filmu „O psie, który jeździł koleją” - adaptacji utworu Romana Pisarskiego. Przekaz filmowy przypominał o ważnych wartościach jak przyjaźń, zdrowie, dobro i więzi rodzinne. Po chwilach skupienia, radości i wzruszeń przyszedł czas na wyczekiwane zabawy, ćwiczenia i akrobacje w parku trampolin. Oczywiście w międzyczasie nie mogło zabraknąć przystanku w restauracji McDonald's. Wszyscy uczniowie wraz z opiekunami oceniają wyjazd bardzo pozytywnie.
3
ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO
10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, który jest także międzynarodowym dniem globalnej edukacji w zakresie zdrowia psychicznego, zwiększania świadomości i wspierania walki ze stygmatyzacją społeczną.
Zdrowie psychiczne ma kluczowe znaczenie dla naszego ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia. Dzieci często nie potrafią w odpowiedni sposób wyrazić słowami co im dolega, z czym sobie nie radzą, dlatego uciekają m.in. w zachowania, które mają zwrócić na nie uwagę dorosłych lub rówieśników. Należy zwiększyć uwagę i zaangażowanie poświęcane zdrowiu psychicznemu oraz wzmocnić opiekę nad zdrowiem psychicznym.
Dobrostan psychiczny, fizyczny i społeczny, a także zdolność do rozwoju i samorealizacji. Oznacza nie tylko brak chorób psychicznych, ale także poczucie własnej wartości i umiejętność czerpania radości z życia
Telefony wsparcia
800 12 12 12 – dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Mogą dzwonić również osoby dorosłe, aby zgłosić problemy dzieci.
116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
800 12 00 02 – ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia"
KLASY I-III NA PODKARPACKIM KONGRESIE PAMIĘCI NARODOWEJ
„Historia mówi przez pokolenia” – pod tym hasłem w G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zorganizował Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej. Dnia 5 października br. uczestniczyli w nim uczniowie z klasy I, II, III i znaleźli się wśród 6 tysięcy zainteresowanych nietypową lekcją historii.
Na początku dzieci odwiedziły strefę edukacji, gdzie odbyły trzy warsztaty na temat: symboli narodowych, niedźwiedzicy białej - Baśki Murmańskiej oraz zwierząt, które towarzyszyły i pomagały w czasie wojny żołnierzom polskim. Po krótkim odpoczynku i posiłku malowały sprayem grafiki patriotyczne oraz uczestniczyły w przedstawieniu „Miś Wojtek”. Na zakończenie skorzystały z greenroomu, gdzie robiły zdjęcia z wklejanym komputerowo tłem oraz odwiedziły wystawę wojskową. Po każdym nietypowym spotkaniu i warsztatach uczniowie otrzymali upominki. Wydarzenie to zapadło im w pamięci oraz pokazało historię w sposób ciekawy i atrakcyjny.
2
ŚWIATEŁKO PAMIĘCI
KONKURS HISTORYCZNY
WYCIECZKA DO ZAGRODY GARNCARSKIEJ
W dniu 27 września br. uczniowie klas I-III zwiedzili Zagrodę Garncarską w Medyni Głogowskiej, która kultywuje tradycje regionu. Miejsce docelowe wskazał ogromny dzban stojący przy wjeździe. Za bramą dzieci zwiedzały XIX-wieczne zabudowania mieszkalne wraz z wyposażeniem, starą pracownię garncarską, obejrzeli piec do wypalania ceramiki. Uczniowie powoli przechodzili z przeszłości w przyszłość. W pięknym i nowoczesnym budynku obejrzeli film przedstawiający ciężką pracę garncarzy ok. 80 lat temu, piec Stefan, ceramiczną mapę garncarskich miejscowości znajdującą się pod podłogą ze szkła oraz dorobek najbardziej znanych twórców ludowych z Medyni Głogowskiej. Po lekcji historii nastąpiły warsztaty. Każde dziecko miało okazję toczyć naczynia na kole garncarskim pod okiem instruktorów oraz tworzyło własne figurki z gliny. Wyjazd okazał się ciekawy i pożyteczny. Wszyscy wrócili w dobrych humorach i swoim dorobkiem w pudełku.
3
KIERMASZ KSIĄŻEK
DYSKOTEKA NA DZIEŃ CHŁOPAKA
Z okazji Dnia Chłopaka w dniu 27 września SU zorganizował dyskotekę szkolną dla klas 4-7. Od samego początku wszyscy świetnie się bawili, a podczas zabawy odbyło się głosowanie na: najprzystojniejszego, najsympatyczniejszego i najinteligentniejszego chłopaka. Po podsumowaniu głosów wszystkich dziewczyn, przewodnicząca SU ogłosiła wyniki: najprzystojniejszym chłopakiem w naszej szkole został Antoni Koźmicz z kl. 7, najsympatyczniejszymi ex aequo Marcel Leja z kl. 7 i Wojciech Fus z kl. 6, natomiast najinteligentniejszymi chłopakami wg dziewczyn są Antoni Koźmicz i Kacper Markowicz z kl. 7. Wszystkim chłopcom serdecznie gratulujemy. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za świetną zabawę.
3
Archiwum Aktualności