• KONKURS WIEDZY O JĘZYKU POLSKIM

• Znam język ojczysty

SZKOLNY KONKURS WIEDZY O JĘZYKU POLSKIM

I  Cele konkursu

• Promowanie poprawnej polszczyzny.
            • Rozwijanie polonistycznych zainteresowań uczniów.
            • Zwrócenie uwagi na bogactwo języka ojczystego.

II  Zasady uczestnictwa w konkursie

• Konkurs skierowany jest do uczniów klas IV – VII.
            • Odbędzie się w dwóch kategoriach wiekowych:
            • uczniowie klas IV – V,
            • uczniowie klas VI – VII.
            • Formą sprawdzającą wiedzę jest test (zadania zamknięte i otwarte krótkie).
            • Zapisy u nauczyciela języka polskiego do 19 lutego 2024 r.
            • Termin konkursu: 23.02.2024 r.

III  Zagadnienia konkursowe

1. Pochodzenie języka polskiego.
            2. Najstarszy zapis w języku polskim.
            3. Najstarsze zabytki języka polskiego (przykłady tytułów).
            4. Liczba liter w alfabecie.
            5. Liczba samogłosek.
            6. Podział wyrazów na litery, głoski, sylaby.
            7. Prawidłowe stosowanie zasad ortograficznych.
            8. Przykłady synonimów.
            9. Przykłady antonimów.
            10. Przykłady homonimów.
            11. Zgrubienia i zdrobnienia.
            12. Rozpoznawanie części mowy.
            13. Poprawne stosowanie form gramatycznych.
            14. Poprawne budowanie zdań.
            15. Rozpoznawanie utworów wybranych pisarzy, np. Mickiewicza, Słowackiego, Tuwima, Brzechwy, Krasickiego, Sienkiewicza, Kochanowskiego (utwory wybrane      z podstawy programowej dla poszczególnych klas).

Zapraszamy do udziału

• ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE

• W imieniu organizatorów zapraszamy na spotkanie w Gminnej Bibliotece współprowadzone przez ucznia naszej szkoły — Karola Fusa z klasy IV

• ,,Babuniu, Dziadziuniu, w dniu Waszego święta,

życzenia składają Wam wszystkie wnuczęta..."

Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, to 21. i 22. każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto wszystkich babć i dziadków. To dni pełne uśmiechów, wzruszeń i radości.

18 stycznia odbyła się w naszej szkole wspaniała uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Na wstępie p. Łukasz Dudek w imieniu p. Dyrektor Jolanty Kuras przywitał wszystkich przybyłych gości i zaprosił do wspólnego obejrzenia jasełek w wykonaniu uczniów klasy VI, przygotowanych pod okiem p. Marty Lisowskiej, p. Magdaleny Demusz, p. Agnieszki Stopyry i p. Katarzyny Wróbel oraz wierszy i piosenek w wykonaniu klas I-III przygotowanych przez wychowawców. Niezwykłe jasełka mogliśmy obejrzeć już po raz trzeci. Dwa dni wcześniej zaprezentowane zostały rodzicom podczas wywiadówki szkolnej.

Po raz kolejny przekonaliśmy się, że jasełka pt. „Boże Narodzenie … mimo wszystko” we współczesnej scenerii potrafią lepiej przybliżyć sens przyjścia na świat Bożej Dzieciny.

Po przedstawieniu jasełkowym uczniowie klas I-III poprzez wiersze i piosenki, a także oryginalny pokaz taneczny podkreślili wagę tego dnia. W trakcie uroczystości babcie  i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy, nagradzając najmłodszych gromkimi brawami. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa. Z ust dzieci wybrzmiało gromkie ,,Sto lat", które następnie obdarowały dziadków własnoręcznie wykonanymi laurkami. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez wiersze, piosenki i taniec, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom swoje uczucia oraz podziękować za trud włożony w ich wychowanie.

Zarówno rodzice, jak i dziadkowie byli oczarowani występem naszych uczniów, a także przepiękną dekoracją, która świetnie oddała klimat całego wydarzenia.

Wszystkim seniorom dziękujemy za tak liczne przybycie i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

• WYWIADÓWKA

• Wywiadówka odbędzie się 16 stycznia 2024 r. o godz. 17.00. Przed wywiadówką o godz. 16.00 przedstawienie jasełkowe. Zapraszamy

• ZABAWA CHOINKOWA

• Karnawał to czas radości i rozrywki. Zarówno mali, jak i duzi czekają okazji, aby się zabawić! Świetną ku temu okazją jest niewątpliwie zabawa choinkowa, która w naszej szkole odbyła się w czwartek 4 stycznia, na którą czekali z wielką niecierpliwością uczniowie, zwłaszcza młodsi. Niektórzy z nich przygotowali ciekawe kostiumy karnawałowe. Uczestnicy mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na specjalnie przygotowanej do tego ściance wraz z „Minionkiem”. Zabawa choinkowa przebiegała w przyjaznej atmosferze i dostarczała wszystkim obecnym wielu wspaniałych wrażeń. W przerwie między tańcami dzieci smakowały pyszności przygotowanych przez rodziców.

Serdecznie dziękujemy rodzicom, nauczycielom, uczniom oraz SU, którzy przyczynili się do organizacji imprezy.