• ZAKOŃCZENIE PROGRAMU "PŁYWAM NA MEDAL"

          • „Inicjatywa jest realizowana w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021-2023” dofinansowanego ze środków  Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Regionalnymi Operatorami Projektu są: Fundacja Przestrzeń Lokalna, Fundacja Fundusz Lokalny SMK, LGD Stowarzyszanie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszanie LGD „TRYGON-Rozwój i Innowacja”.”

             

            Zakończenie programu „Pływam na medal”

             

            Od wielu lat Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Batalionów Chłopskich w Żołyni jest organizatorem wyjazdów na lekcje pływania. Uczniowie bardzo chętnie i aktywnie uczestniczą w takiej formie spędzania wolnego czasu. W tym roku szkolnym rozpoczęliśmy kontynuację tej tradycji w ramach Inicjatywy „Pływam na medal” realizowanej przez nieformalną grupę „Wychowawcy”. 

            Cztery organizacje z terenu województwa podkarpackiego: Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Trygon – Rozwój i Innowacja” oraz Fundacja Przestrzeń Lokalna otrzymały środki w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na realizację projektu pt. „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021-2023”. Głównym celem projektu jest promocja aktywnych postaw społecznych oraz wzrost wiedzy i umiejętności w tym zakresie.

            Od września do końca listopada „Wychowawcy" realizowali IV ścieżkę „Mikrodotacje branżowe”, której zadaniem były  przedsięwzięcia na rzecz społeczności, w ramach „Ścieżka przeciwdziałaniu skutkom Covid-19”. Wysokość otrzymanej dotacji to 6000 zł. Kwotę przeznaczono  na transport, bilety wstępu, opłatę instruktorów oraz wodę do picia.

            Inicjatywa „Pływam na medal” skierowana została do uczniów klas I-III naszej szkoły. Jej celem było niwelowanie skutków epidemii, a tematem przewodnim edukacja w zakresie bezpieczeństwa przebywania nad wodą, nauka pływania oraz odbudowywanie relacji rówieśniczych po długotrwałej nauce online. W lekcjach brało udział 30 uczniów, którzy uczyli się pod okiem dwóch instruktorów w Krytej Pływalni w Sokołowie Małopolskim. Część z nich kontynuowała naukę pływania, którą przerwał COVID-19, a część rozpoczynała nową przygodę.

            Przed rozpoczęciem inicjatywy i na jej zakończenie przeprowadzone zostały wśród uczniów ankiety, które wykazały pozytywne zmiany, jakie zaszły w ich postawie i wiedzy. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w wyjazdach, choć czasami pojawiał się u nich lęk. Początkowo obawiały  się głębokiej wody, instruktora, zanurzenia głowy oraz czuły ogólny lęk związany z lekcjami. Obecnie większość uczniów nie boi się niczego. Nieznacznie obniżył się lęk przed głębokością, ale wynika to z przejścia uczniów z mniejszego do dużego basenu, a tym samym z poczynionymi postępami w pływaniu. 10 wyjazdów sprawiło, że wszyscy uczestnicy projektu potrafią już pływać z deską.

            Ankieta wykazała również, że 70% uczniów nigdy nie korzystało z lekcji z instruktorem. Wiąże się to z wieloma przyczynami. Obecnie szybki tryb życia, praca i inne obowiązki sprawiają, że rodzice nie mają możliwości poświęcenia czasu na zorganizowane systematycznych wyjazdów. Jest to więc potrzebne działanie.

            Rodzice również poprzez ankietę online mogli wypowiedzieć się na temat naszych działań. W skali od 1 do 5 oceniają je na 5. Wszyscy twierdzą, że ich dzieci bardzo chętnie brały udział w lekcjach pływania, u połowy wzrosła kondycja, a 40% stało się bardziej samodzielne w czynnościach samoobsługowych. U 90 % poprawiły się kompetencje bezpiecznego przebywania nad wodą, a wszystkie wykazują chęci do dalszego pływania.

            Inicjatywa okazała się skuteczna i trwała w skutkach. Wspólne i aktywne spędzanie wolnego czasu wzmocniło więzi koleżeńskie i sprawiło, że dzieci chętniej się wspierają. Wyjazdy pozytywnie wpłynęły na poprawę rozwoju fizycznego i psychicznego uczestników, przyczyniły się do nabycia nowych, bardzo potrzebnych umiejętności. Wskazały również zdrowy i aktywny sposób spędzania wolnego czasu.

            Zabawa w wodzie  oraz samo przebywanie w niej sprzyja prawidłowemu rozwojowi i podnosi odporność. Umożliwia harmonijny rozwój całego ciała. Powoduje uwalnianie się endorfin, a rytmiczne ruchy, które skoordynowane są z oddychaniem znakomicie rozluźniają psychicznie i emocjonalnie. Pływanie poprawia kondycję, wytrzymałość i jest najskuteczniejszym sposobem na utrzymanie właściwej sylwetki oraz uczy odpowiedzialności, determinacji  i zdrowej rywalizacji. Kontynuujemy więc lekcje pływania -  „na medal”!

          • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

          • "Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium"                                                                                              

                                                                                                                                             Józef Piłsudski

            W czwartek 11 listopada obchodzimy 103. rocznicę odzyskania niepodległości. Lata zaborów nie złamały ducha narodu polskiego. Jego wola przetrwania, uparte dążenie do odzyskania własnej państwowości stało się podstawą do odrodzenia wolnej Polski. Umożliwiła to I wojna światowa. W 1918 nasza Ojczyzna ponownie pojawiła się na  mapach Europy.

            W poniedziałek 8 listopada odbyła się szkolna akademia z okazji nadchodzącego Narodowego Święta Niepodległości. Rozpoczął się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Po hymnie mówcy i recytatorzy z klasy III i VII przypomnieli wszystkim zebranym historię tego ważnego święta, ukazując ją jako długotrwały proces, w którym wiele osób poświęciło swoje życie za wolność. Pomiędzy wystąpieniami następowało wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, które są jednocześnie „lustrem dziejów narodu, w którym odbite są najważniejsze momenty w historii państwa”. Nadało to wyjątkowy charakter uroczystości. Po akademii uczniowie uczestniczyli w wesołym quizie wiedzy o odrodzonej Polsce.

            W ramach gminnych obchodów Święta Niepodległości delegacja uczniów i nauczycieli wraz z dyrektorem szkoły wzięła udział w przemarszu pocztów sztandarowych spod Urzędu Gminy w Żołyni do kościoła, gdzie odbyła się Msza św. za Ojczyznę.  W imieniu całej społeczności szkolnej złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze na pomnikach upamiętniających walczących o niepodległość Polski oraz ofiar wojen.

          • JESTEŚMY JUŻ CZYTELNIKAMI!

          • Dnia 10 listopada 2021r. odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej uczniów klasy I. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić podczas czytania.  Uczniowie odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Mieli także okazję posłuchać pięknego czytania z podziałem na role bajki ukraińskiej pt. „Rękawiczka”.  Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a Pani dyrektor największą książką z biblioteki  dokonała pasowania każdego z uczniów. Na koniec tej uroczystości nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy oraz książki i zakładki. Uwieńczeniem tego spotkania było pamiątkowe zdjęcie, które będzie przypominać o tym ważnym wydarzeniu.  

            Mamy nadzieję, że od tej pory każdy już uczeń z klasy I będzie regularnie wypożyczał książki z biblioteki, co niewątpliwie pozytywnie wpłynie na jego rozwój umiejętności czytania, poszerzy horyzonty i rozwinie wyobraźnię. 

                                                                                                                                                        Bibliotekarz: M. Lizak  

          • LEKCJA HISTORII I PATRIOTYZMU

          • Miesiąc listopad jest szczególnie ważnym miesiącem dla wszystkich Polaków, ponieważ poświęcony został tym, którzy odeszli od nas do wieczności.

            Dnia 5 listopada 2021r. uczniowie klasy II wraz z wychowawczynią p. Lucyną Dudek uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej na terenie  Żołyni do miejsc związanych z pamięcią o zmarłych patriotach.

             

            Pamięć, szacunek, historia i tradycja - to główne myśli przewodnie tej wycieczki. Pierwszym jej punktem był cmentarz, na którym uczniowie poznali m. in. Pomnik Ofiar II Wojny Światowej, pomnik upamiętniający poległych w latach 1863 - 1913, grób żołnierza por. Józefa Macha, który przeszedł szlak bojowy z armią gen. Andersa od Syberii  poprzez Afrykę, Włochy do Polski,  grób siostry Damazji Napiraj - Opiekuńczego Ducha Żołyni, która za swoim wstawiennictwem, obroniła Żołynię przed pacyfikacją Niemców, grób ks. proboszcza Pawła Sokalskiego, organizatora udziału  żołyniaków w powstaniu styczniowym, grób wieloletniego opiekuna LOP w Szkole Podstawowej Nr 2 w Żołyni  myśliwego p. Henryka Drążka oraz stare zabytkowe nagrobki z XIX wieku. W centrum Żołyni uczniowie zatrzymali się przed Pomnikiem "Nigdy więcej wojny!", upamiętniającego mieszkańców rozstrzelanych w czasie pacyfikacji wsi, dnia 4 czerwca 1943r. Ostatnim punktem programu było zwiedzenie cmentarza żydowskiego Kirkutu. Pobyt uczniów na tej nekropolii wzbudził ich duże zainteresowanie. Uważnie oglądali pozostałe macewy, które są cennymi zabytkami upamiętniającymi  zmarłych Żydów.

            Uczniowie w czasie  wycieczki mieli okazję poznać naocznie  i usłyszeć historię ważnych miejsc dla żołyniaków, która nigdy nie powinna ulec zapomnieniu.  Zapalone przez dzieci znicze są dowodem szacunku i pamięci, bo człowiek żyje dopóty, dopóki żyje pamięć o nim. Nieoceniona jest troska o historię i o dobro wspólne, jakim jest ojczyzna.

            wych. kl. II L. Dudek

          • SZCZEPIMY SIĘ

          • 29 października w Szkole Podstawowej Nr 2 odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego promującego szczepienia przeciw Covid-19. Konkurs przeprowadzono z inicjatywy Wójta Gminy Żołynia, natomiast szkolnym organizatorem była p. Jolanta Zadęcka. Plakaty promujące temat szczepień  wykonali uczniowie klas 5-8. Dziękujemy Sekretarzowi Gminy Żołynia p. Waldemarowi Natońskiemu za obecność w naszej placówce, podczas której zachęcał uczniów do udziału w konkursach i wręczył nagrody ufundowane przez Urząd Gminy. Najlepsi uczniowie z miejsc 1-3 otrzymali nagrody w postaci sportowych opasek, głośników bezprzewodowych i słuchawek.

            Miejsca na podium zajęli:

            Wiktoria Janusz (kl. 7) - I miejsce,

            Lidia Tokarz (kl. 5) - I miejsce,

            Hubert Leja (kl. 7) - II miejsce,

            Mikołaj Lorenc (kl. 5) - II miejsce,

            Gabriela Trąd (kl. 7) - III miejsce,

            Antoni Koźmicz (kl. 5) - III miejsce.

          • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

          • Dnia 11 października 2021 r. uroczystą akademią uczciliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie szkoły wyrazili swoim nauczycielom wdzięczność za codzienną pracę, troskę i poświęcenie. W dniu ich święta klasy III-VIII przygotowały dla swoich pedagogów i pracowników szkoły artystyczną ucztę, zabarwioną dużą dawką humoru oraz przekazali życzenia. Swoimi występami dostarczyli zebranym gościom wielu wrażeń wizualnych i muzycznych. Na zakończenie uroczystości odbył się konkurs „Zgadnij kto to?”, podczas którego uczniowie każdej z klas rozpoznawali nauczycieli ze zdjęć z lat dziecięcych. Zwycięzcy zostali nagrodzeni. 

            Samorząd Uczniowski

          • KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

          • Uczniowie klas I-VIII rozmiłowani w czytaniu książek mieli okazję zaprezentowania swoich umiejętności czytelniczych w „Konkursie Pięknego Czytania”, który odbył się w dwóch terminach: 15.10. 2021 r. dla klas I-IV, 18.10.2021 r. dla klas V-VIII. Do rywalizacji stanęło ogółem dwudziestu uczniów. Uczestnicy konkursu czytali fragment aktualnie omawianej lektury szkolnej. Prezentacja tekstu nie mogła przekroczyć dwóch minut. Oprócz płynności czytania i dykcji jury oceniało środki artystycznego wyrazu, m.in. tempo, modulację głosu, mimikę, utrzymywanie kontaktu z odbiorcami oraz radzenie sobie z tremą. Wszyscy uczniowie startujący w konkursie zapewnili słuchaczom atrakcyjny kontakt ze słowem dzięki ciekawej interpretacji głosowej i dostarczyli miłych literackich wrażeń. Organizatorzy z przyjemnością informują o laureatach konkursu.                                                                                                                  

            W kategorii klas I-II:

            I m-ce Aleksandra Szpila

            II m-ce Patryk Lorenc

            II m-ce Maja Krowicka

            III m-ce Zuzanna Fajger

             

            W kategorii klas III-IV:

            I m-ce Amelia Turkosz

            II m-ce Milena Baran

            II m-ce Julia Cisek

            III m-ce Michał Kurko

             

            W kategorii klas V-VIII:

            I m-ce Lidia Tokarz 

            II m-ce Antoni Koźmicz 

            III m-ce Krzysztof Krzyżak

            III m-ce Martyna Fus

             

            Gratulujemy!

            Zachęcamy do czytania nie tylko z obowiązku (lektury), ale przede wszystkim dla przyjemności. Kontakt z książką zaspokaja potrzebę obcowania z kulturą i nie wymaga wielkiego wysiłku. Pozwólmy książkom nas ubogacać, uwrażliwiać, czasem bawić albo uczyć. Bądźmy więc otwarci na czytanie.

            bibliotekarz: Małgorzata Lizak
            naucz. j. polskiego: Mirosława Burghardt

          • SPOTKANIE Z POLICJANTEM

          • Dnia 06.10.2021r. w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” do naszej szkoły przyjechał policjant Pan Krzysztof Nicpoń z asystentką, by przeprowadzić pogadankę w klasie I i II na temat bezpieczeństwa. Mundurowi omówili z dziećmi zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Przypomnieli m. in. o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię oraz chodzenia właściwą stroną drogi. Funkcjonariusze zwrócili też uwagę na konieczność korzystania z fotelików oraz z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Policjanci zwracali też uwagę na to, jak ważne są elementy odblaskowe noszone w widocznym miejscu po zmroku oraz jak powinno się bezpiecznie podróżować samochodem jako pasażer. 

            Istotnym punktem spotkań była też rozmowa na temat zasad zachowania wobec osób obcych. Zależy nam na tym, aby dzieci pamiętały, że nie należy rozmawiać z osobami obcymi, nie należy udzielać im informacji np. na temat miejsca zamieszkania, a także nie należy brać żadnych przedmiotów od nieznajomych. Maluchy często są bardzo ufne i nie potrafią rozpoznać zagrożenia niebezpiecznych nieznajomych, którzy mogą przybrać pozę miłej osoby. Jak się okazało nasi uczniowie wiele wiedzieli i chętnie włączali się do rozmowy, odważnie zadawali pytania. Miłym zaskoczeniem dla funkcjonariuszy było, gdy dzieci z klasy 1 pięknie wyrecytowały wierszyk „Gdy zamierzasz przejść ulicę”.

            Powracające po długiej przerwie dzieci i młodzież często zapominają o własnym bezpieczeństwie, dlatego obowiązkiem nas dorosłych jest dbanie o ich bezpieczeństwo nie tylko w domu, szkole, ale też na drodze.

            Jeśli odwozisz dzieci, młodzież do szkoły pamiętaj o:

            • korzystaniu z pasów bezpieczeństwa oraz przewożeniu najmłodszych w fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach przytrzymujących;
            • zatrzymaniu swojego pojazdu w miejscu dozwolonym, aby nie ograniczać widoczności innym kierującym oraz pieszym, którzy przechodzą przez jezdnię;
            • zachowaniu bezpieczeństwa podczas wysiadania dziecka z samochodu.
            • Przypominamy, dzieci do lat 7 nie mogą poruszać się samodzielnie po drogach!
          • PASOWANIE NA UCZNIA

          • Dnia 8.10.2021 r. w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Batalionów Chłopskich w Żołyni odbyła się piękna i niezwykle ważna uroczystość Pasowania na ucznia. Na początku Pani Dyrektor szkoły Jolanta Kuras serdecznie przywitała zgromadzonych Rodziców, nauczycieli oraz uczniów. Następnie uczniowie z klasy II przywitali wierszami i piosenkami pierwszaków. W drugiej części pierwszaki przygotowane przez wychowawczynię Panią Małgorzatę Lizak zaprezentowały swoje umiejętności podczas wierszy, piosenek i tańców. Zdały wzorowo egzamin z przynależności do swojej „Małej Ojczyzny”. 16 nowo pasowanych uczniów złożyło uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Z lekką nieśmiałością, ale i dużą powagą przyrzekli być dobrymi i pilnymi uczniami, rzetelnie wypełniać swoje obowiązki oraz godnie reprezentować szkołę i być małym patriotą. Nie zabrakło oczywiście symbolicznego ołówka, którym dyrektor szkoły dokonała pasowania każdego z uczniów. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów, medali oraz kuferka z niespodzianką. Nie obyło się też bez wspólnego zdjęcia, które będzie miłym wspomnieniem niepowtarzalnych chwil. W trzeciej odsłonie tej uroczystości uczniowie z klasy III, złożyli serdeczne życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wszystkim serdecznie dziękujemy, a Wam pierwszaki życzymy dużo radości z codziennej podróży w cudowny świat nauki, jak najlepszych wyników na nowej drodze edukacji oraz wielu przyjaciół.

            Małgorzata Lizak

          • KONKURS PLASTYCZNY

          • W ostatnim tygodniu września w naszej świetlicy miał miejsce konkurs plastyczny pt.  „Pani Jesień”. Udział w nim wzięło 13 uczniów. Z wielkim zaangażowaniem podjęli zadanie, którego efekty możemy zobaczyć na zdjęciach. W nagrodę za swoją pracę otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.

        • ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
          • ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

          • Po raz kolejny wzięliśmy udział w obchodach Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day). 11. edycja akcji (ŚDTM 2021) odbyła się 1 października 2021r. Jest to dzień kulminacyjny i wielkie święto w szkole ph. „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę znają”. W tym roku wzięło udział 6 000 szkół z 30 krajów Koordynatorem lokalnym w naszej szkole była Dyrektor szkoły p. Jolanta Kuras.

            Celem tej akcji edukacyjnej, jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

            „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana jest w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Każdy chce zdać egzamin. Egzaminatorami są młodsi uczniowie. Tworzą oni specjalne Komisje. Zaopatrzeni są w losy i przepytują starszych kolegów oraz dorosłych. Na jednym losie znajduje się 5 pytań. Kto odpowie bezbłędnie w wyznaczonym czasie otrzymuje odznakę „ExpertA Tabliczki Mnożenia” i certyfikat.

            Zamiana ról jest często bardziej stresująca dla… dorosłych. Dzieci natomiast są niezwykle zmotywowane pełnieniem ważnej funkcji egzaminatora. Wiele emocji wywołują egzaminy przeprowadzane wśród rodziny i znajomych. Jednak zabawa jest extra!

          • TURNIEJ MIKSTÓW

          • 23 września w naszej szkole odbył się Turniej Mikstów w piłce siatkowej dla klas VII i VIII. Do rozgrywek przystąpiło 6 par. Zawody przebiegały w miłej i sportowej atmosferze.

            Zwycięzcami turnieju zostali Zuzanna Wojnar i Kacper Leja, miejsce II zajęli Gabriela Trąd i Krzysztof Krzyżak, a miejsce III wywalczyli Zuzanna Urban i Michał Krowicki. Uczestnicy zostali nagrodzeni pamiątkowymi medalami i dyplomami.

          • ZWIEDZAMY NAJBLIŻSZĄ OKOLICĘ

          • Korzystając z pięknej, jeszcze letniej pogody dnia 9.09. 2021r. uczniowie klasy drugiej wraz z wychowawczynią p. Lucyną Dudek wybrali się na wycieczkę rowerową do kaplicy św. Huberta. Przewodniczką tej wycieczki była myśliwa KŁ "Kuropatwa" p. Dorota Cedzidło. Uczniowie poznali historię powstania kaplicy i jej patrona św. Huberta. Mieli także niepowtarzalną okazję zwiedzenia jej od środka co było dla nich dużym przeżyciem. Na zakończenie uczniowie otrzymali od pani myśliwej pamiątki z wizerunkiem Matki Bożej, które będą dla nich zapewne miłym wspomnieniem. Wycieczka była połączona także  z zajęciami dydaktyczno - przyrodniczymi w lesie.

            wych. kl. II Lucyna Dudek

          • PŁYWAM NA MEDAL

          • Od 13 września uczniowie klas I-III naszej szkoły biorą udział w Inicjatywie Pływam na medal w ramach „Ścieżka przeciwdziałania skutkom Covid-19”. Zadanie realizowane jest przez nieformalną grupę Wychowawcy, którego celem jest niwelowanie skutków epidemii poprzez integrację dzieci oraz naukę pływania. W jego ramach zorganizowanych zostanie 10 lekcji pływania na Krytej Pływalni w Sokołowie Małopolskim. Poprawi to bezpieczeństwo przebywania nad wodą, relacje rówieśnicze, wzmocni kompetencje społeczne i samodzielność. Wysokość dotacji to 6000 zł.

            „Inicjatywa jest realizowana w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021-2023” dofinansowanego ze środków  Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Regionalnymi Operatorami Projektu są: Fundacja Przestrzeń Lokalna, Fundacja Fundusz Lokalny SMK, LGD Stowarzyszanie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszanie LGD „TRYGON-Rozwój i Innowacja”.

          • WAKACYJNE WĘDRÓWKI PO BIESZCZADACH

          • Wakacje są z wielką radością oczekiwane przez każdego ucznia. W tym roku mają swój szczególny wymiar, ponieważ zarówno nauczyciele jak i uczniowie bardzo odczuli trudy nauczania zdalnego. Najlepszym lekarstwem na odpoczynek psychiczny jest bez wątpienia aktywność ruchowa. Kierując się tym stwierdzeniem, opiekun koła LOP w Szkole Podstawowej Nr 2 w Żołyni   p. Lucyna Dudek i myśliwa KŁ "Kuropatwa" p. Dorota Cedzidło, zorganizowały dla członków koła LOP w dniach 30.06 - 01.07 2021r. wycieczkę w Bieszczady. 

            Program wycieczki obejmował:

            - punkt widokowy w Lutowiskach,

            - wejście na Połoninę Caryńską,

            - zwiedzenie Muzeum Promocji Łowiectwa w Mucznem,

            - zwiedzenie największej w Polsce cerkwi prawosławnej w Bystrym,

            - zwiedzenie Muzeum Bojków w Myczkowie,

            - spacer po zaporze w Solinie,

            - rejs statkiem po Solinie.

            Wycieczka miała charakter dydaktyczno - przyrodniczy i  doskonale spełniła  swe zadanie. Miejmy nadzieję, że uczniowie znacznie poszerzyli zakres swoich wiadomości, a doznane wrażenia będą dla nich miłym wspomnieniem.

            Organizacja wyjazdu była możliwa dzięki  dużemu wsparciu sponsorów: Urzędowi Gminy w Żołyni, KŁ "Kuropatwa" w Żołyni i prywatnemu sponsorowi, myśliwemu p. Andrzejowi Kutnikowi.

            Opiekun LOP w SP Nr 2 w Żołyni

            Lucyna Dudek

             

            PS. Dziękuję bardzo myśliwej p. Dorocie Cedzidło za pomoc w organizacji wycieczki.

            Lucyna Dudek

          • NAGRODZENI NAGRODĄ WÓJTA GMINY ŻOŁYNIA

          • W tym roku szkolnym po raz pierwszy została przyznana uczniom Nagroda Wójta Gminy Żołynia m.in.za szczególne wyniki w nauce. Otrzymali ją: Olivia Leja – kl. VII, Bartosz Leja – kl. VII i Jakub Grzywna – kl. VIII. Olivia otrzymała dwie nagrody: jedną za wysoką średnią ocen na koniec roku szkolnego, drugą za wysoką lokatę na szczeblu wojewódzkim konkursu z języka angielskiego organizowanego przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukceów.

          • ABSOLWENCJI 2020/2021

          • Tegorocznym absolwentom życzymy udanych wakacji, dobrego startu w nowej szkole, wspaniałych przyjaciół oraz realizacji marzeń i aspiracji życiowych.

          • WIZYTA TELEWIZJI TRWAM

          • Dnia 16.06.2021r. w Stanicy Myśliwskiej w Żołyni gościła ekipa filmowa telewizji Trwam. Po raz pierwszy  telewizja  odwiedziła Żołynię  jesienią, nagrywając reportaż związany z kultem św. Huberta. Głównym miejscem filmowania była wówczas kaplica św. Huberta i historia jej powstania. Następnie dwukrotnie zimą realizowano kolejny reportaż tym razem  o polowaniu na ptactwo z psami  i o pracach  malarskich zaprzyjaźnionego z KŁ "Kuropatwa" myśliwego, pana Edwarda Woźnego. Natomiast ostatnia wizyta dotyczyła tematyki edukacji przyrodniczo - łowieckiej. W związku z tym zostały  zorganizowane specjalne zajęcia przyrodnicze przez myśliwą p. Dorotę Cedzidło, w których wzięli udział uczniowie klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Żołyni wraz z wychowawczynią p. Lucyną Dudek. Pani myśliwa w swojej pogadance wykorzystała głównie plansze ze ścieżki dydaktyczno - przyrodniczej, znajdującej się na terenie stanicy. Warto tutaj nadmienić,  że taką ścieżkę na terenie Okręgu Rzeszowskiego  posiada tylko KŁ "Kuropatwa" w Żołyni. Materiały nagrane z pobytu telewizji  będzie można obejrzeć w najbliższym czasie w ogólnopolskiej telewizji. Będą one doskonałym sposobem promowania naszego KŁ "Kuropatwa", ogólnie łowiectwa oraz gminy Żołynia w Polsce.

            Opiekun koła LOP w Szkole Podstawowej Nr 2 w Żołyni

            Lucyna Dudek

             

          • VII RODZINNY TURNIEJ MINI- PIŁKI SIATKOWEJ

          • Po raz kolejny w naszej szkole rozegrany został Rodzinny turniej piłki siatkowej, do którego nasi uczniowie zaprosili swoich krewnych. Zawody rozegrano systemem „każdy z każdym” w dwóch kategoriach wiekowych.

            Klasa III

            I miejsce: Szymon  i Mirosław Bielecki

            II miejsce: Wojciech i Robert Fus

            III miejsce: Piotr i Krzysztof Krzyżak

            Klasa IV

            I miejsce: Antoni Koźmicz i Kacper Baran

            II miejsce: Mikołaj i Piotr Lorenc

            III miejsce: Lidia i Szymon Tokarz

            Pozostali uczestnicy: Julia i Lucyna Cisek, Hubert i Monika Marek, Barbara i Kacper Leja, Julia i Beata leja, Nikola Dyrda i Rafał Krzyżak.

            Klasy VI- VIII

            I miejsce: Martyna i Robert Fus

            II miejsce: Kacper i Jacek Leja

            III miejsce: Michał i Paweł Glac

            Pozostali uczestnicy: Michał i Anna Krowicka, Anna i Maciej Benedyk, Zuzanna i Aleksandra Urban, Krzysztof Krzyżak i Hubert Leja, Natalia i Daria Witek.

            Gratulujemy wyników.

          • POZNAJEMY OKOLICE ŻOŁYNI

          • W ramach edukacji przyrodniczej dnia 18 czerwca uczniowie klasy I wraz z wychowawczynią p. Lucyną Dudek udali się na wycieczkę rowerową po najbliższej okolicy. Przewodniczką na trasie była myśliwa KŁ "Kuropatwa" w Żołyni p. Dorota Cedzidło. Uczniowie odwiedzili kolejno takie miejsca jak stanica myśliwska, paśniki i podsypy w tzw. "Rezerwacie", starą kapliczkę, wzniesienia w lesie tzw. "Lisie Górki", gdzie swoje nory mają lisy i borsuki oraz pas leśny zwany "Jarząbki". Pani myśliwa na bieżąco opowiadała dzieciom o ciekawych miejscach w lesie, a szczególnie  zwracała im uwagę na rośliny rosnące w lesie oraz życie zwierząt. Miłymi przerywnikami w trakcie wycieczki był posiłek borówkowy (każdy zbierał samodzielnie),  konkurs zbierania szyszek, czy zabawy z piłką.

            Mimo upalnej pogody, pierwszaki dzielnie pokonały trasę rowerami i zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do szkoły. Praktyczna lekcja przyrody będzie zapewne długo przez niech wspominana, oby tylko przyniosła dobre efekty.

            P.S.  Składam serdeczne podziękowania myśliwej p. Dorocie Cedzidło za pomoc w organizacji wycieczki.

            wych. kl. I Lucyna Dudek

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Batalionów Chłopskich w Żołyni
      • 17 224 35 95
      • ul. Białobrzeska 422 37-110 Żołynia Poland
    • Logowanie