• OCHROŃ ZIEMIĘ, BĄDŹ JEJ PRZYJACIELEM

• Dnia 22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Jest to największe, międzynarodowe święto ekologiczne. Powstało ponad 50 lat temu w Stanach Zjednoczonych, aby uświadomić ludziom, jak ważną kwestią jest ochrona środowiska. Z tej to okazji dnia 25 kwietnia w Szkole Podstawowej Nr 2  w Żołyni odbył się uroczysty apel poświęcony tematyce ekologii na Ziemi. Uczniowie  swoje zapewnienia o jej dbałość wyrazili w recytowanych wierszach, piosenkach i pracach plastycznych. Ważnym punktem był także praktyczny pokaz segregacji śmieci z wykorzystaniem koszy znajdujących się na terenie naszej szkoły. Podsumowaniem akademii była prezentacja połączona ze zgadywanką o zwiastunach wiosny i rozdaniem nagród dla uczniów klasy drugiej za wykonanie pięknych zabawek ekologicznych.

Budzenie wśród dzieci i młodzieży współodpowiedzialności za stan środowiska w przyszłości oraz wychowanie w duchu miłości i szacunku do przyrody to ciągła nieustanna  praca rodziców i nauczycieli. Wierzymy, że przyniesie dobre efekty.

Opiekun Koła LOP

• POLA NADZIEI 2023

• Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wzięli udział w ogólnopolskiej akcji  "Pola Nadziei" zorganizowanej przez Fundację Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci. Polega ona na szerzeniu idei opieki  hospicyjnej oraz wsparciu instytucji, które tę opiekę sprawują.

W ramach akcji  klasy I - III wykonywały żonkile z papieru na zajęciach świetlicowych, natomiast klasy IV - VI na lekcjach plastyki.  Kwiaty zostały rozdane podczas kwesty na rzecz hospicjum w dniach 21 - 23.04.2023r. w Rzeszowie. Nasza szkoła otrzymała podziękowania od fundacji.

• XII RODZINNY TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ

• Do turnieju zgłosiło się 26 zespołów, dlatego rywalizacja toczyła się w trzech grupach.

Oto wyniki poszczególnych:

GRUPA I - KLASA IV

I MIEJSCE: Milena i Kacper Baran

II MIEJSCE: Emilia i Michał Glac

III MIEJSCE: Krzysztof i Katarzyna Leja

POZOSTALI UCZESTNICY: Piotr i Anna Benedyk, Wiktoria i Dorota Fus, Kacper Gut i Karolina Bury, Oskar i Mariola Markowicz, Michał i Fabian Kurko.

GRUPA II - KLASY IV i V

I MIEJSCE: Wojciech i Rober Fus

II MIEJSCE: Kacper i Mirosław Bielecki

III MIEJSCE: Szymon Bielecki i Wojciech Miś

POZOSTALI UCZESTNICY: Alicja Koźmicz i Sebastian Baran, Amelia i Krzysztof Turkosz, Hubert i Monika Marek, Julia Cisek i Lena Wójcik, Natalia Kiełb i Małgorzata Mach.

GRUPA III - KLASY VI i VIII

I MIEJSCE: Antoni Koźmicz i Kacper Baran

II MIEJSCE: Mikołaj i Piotr Lorenc

III MIEJSCE: Michał i Paweł Glac

POZOSTALI UCZESTNICY: Kacper i Wacław Markowicz, Maja i Łukasz Cisek, Lidia i Szymon Tokarz, Barbara i Kacper Leja, Konrad Cisek i Aleksandra Wierzbińska, Anna Benedyk i Rafał Węgrzyn, Natalia i Daria Witek.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy a najlepsi puchary ufundowane ze środków UKS ZRYW Żołynia. Gratulujemy wszystkim uczestnikom.

• Szkolny Konkurs Ortograficzny o tytuł Mistrza Ortografii

•

Konkurs skierowany jest do uczniów klas IV-VIII SP2 w Żołyni. Polega na napisaniu tekstu dyktanda ze słuchu. Przebiegał będzie w dwóch etapach. Pierwszy etap konkursu wyłoni mistrzów poszczególnych klas. W drugim etapie wezmą udział uczniowie z najlepszymi wynikami, z których zostanie wybrany mistrz szkoły.

Cele konkursu:

• motywowanie uczniów do utrwalania reguł ortograficznych,
            • kształtowanie czujności ortograficznej,
            • posługiwanie się w piśmie poprawną polszczyzną,
            • wspieranie uczniów zdolnych w rozwijaniu i poszerzaniu własnych kompetencji.

Zakres wymagań  konkursowych:

• pisownia wyrazów wielką literą,
            • pisownia wyrazów z „ó" i „u”,
            • pisownia wyrazów z „rz" i „ż”,
            • pisownia wyrazów z „ch” i „h”,
            • pisownia łączna i rozdzielna,
            • poprawne stosowanie znaków interpunkcyjnych.

Termin konkursu:

• pierwszy etap: 18 maja 2023 r.

klasy IV, V - lekcja 3,

klasy VI, VIII – lekcja 5,

• drugi etap: 30 maja 2023, lekcja 3.

Zgłoszenia przyjmuje nauczyciel języka polskiego do 15 maja.

Przygotuj się.

Sprawdź swoje umiejętności.

Bądź najlepsza lub najlepszy.

Może Ty zostaniesz mistrzem?

• PODSUMOWANIE KONKURSU PLASTYCZNEGO „NAJPIĘKNIEJSZE JAJKO WIELKANOCNE”.

• Chętni uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w wielkanocnym konkursie plastycznym. W tym roku motywem przewodnim było jajko wielkanocne, które można było wykonać w dowolnej technice plastycznej.  Różnorodność prac sprawiła, że przyznano po 2 miejsca w każdej kategorii.

Nagrodzeni uczniowie:

I miejsce: Oskar Markowicz (klasa IV) i Barbara Leja (klasa VI)

II miejsce: Wiktoria Fus (klasa IV) i Maja Cisek (klasa VI)

III miejsce: Milena Baran (klasa IV) i Kacper Markowicz (klasa VI)

Uczniowie wyróżnieni: Wiktoria Cebula, Emilia Glac, Michał Kurko, Antoni Koźmicz, Marcel Leja,  Magdalena Witek.

W konkursie wzięło udział 20 uczniów. Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom i  nagrodę ufundowaną ze środków finansowych przeznaczonych na realizację programu zajęć socjoterapeutycznych w SP 2 w Żołyni finansowanego przez Gminę Żołynia.

• WYJAZD NA SPEKTAKL

• 30  marca 2023r. uczniowie klas IV-VIII obejrzeli spektakl muzyczny pt. „Nazywam się… Powrót do przeszłości” wystawiony w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie. Wykonawcami widowiska byli aktorzy Teatru Muzycznego Forte z Wrocławia. Barwny musical z dozą humoru, wartościami edukacyjno-profilaktycznymi wskazywał młodemu widzowi, w jaki sposób może poszerzać swoje horyzonty, a także podkreślał, że to co zrobi teraz, może mieć odzwierciedlenie w przyszłości. Uczniowie mieli okazję spotkać Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego, Mikołaja Kopernika, Marię Skłodowską – Curie oraz Fryderyka Chopina w epokowych strojach,  którzy słowem, piosenką i tańcem opowiedzieli o sobie i swoim zaistnieniu w historii. Treść, a także przekaz spektaklu uświadomiły zebranym, że warto rozwijać swoje talenty, mieć marzenia oraz dążyć do wyznaczonego celu.