• PODSUMOWANIE KONKURSÓW POLONISTYCZNYCH

          • Z okazji Dnia Języka Ojczystego uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczyli w zorganizowanych konkursach. Starali się udowodnić, że język polski nie jest taki trudny, a sprawdzanie wiedzy ortograficznej może być nawet ekscytujące. To właśnie DYKTANDO BIEGANE wzbudziło wielkie emocje. Wzięło w nim  udział 32 uczniów z klas III - VII. Główną zasadą  była praca w parach i przydział ról pisarza, a także biegacza, który przekazywał treść dyktanda. Należy zaznaczyć, że wszyscy uczniowie z klasy III uczestniczyli najpierw w Klasowym Konkursie Ortograficznym, z którego wyłoniono 6 osób z najlepszymi wynikami, co dało im przepustkę do udziału w DYKTANDZIE BIEGANYM.

            Konkurs został rozstrzygnięty w trzech kategoriach wiekowych:

             

            klasa III

            I miejsce - Aleksandra Szpila, Szymon Górski

            II miejsce - Ksawery Pokrzywa, Patryk Lorenc

            III miejsce - Franciszek Podolec, Dawid Stanisławski

             

            klasy IV - V

            I miejsce - Wiktoria Fus (kl. V), Milena Baran (kl. V)

            II miejsce - Michał Kurko (kl. V), Kacper Bielecki (kl. V)

            III miejsce - Alicja Piersiak (kl. IV), Milena Piersiak (kl. IV)

             

            klasy VI - VII

            I miejsce - Wiktoria Cebula (kl. VII), Julia Cisek (kl. VI)

            II miejsce - Natalia Kiełb (kl. VI), Anna Nowicka (kl. VI)

            III miejsce - Mikołaj Lorenc (kl. VII), Antoni Koźmicz (kl. VII)

             

            KONKURS WIEDZY O JĘZYKU POLSKIM obejmował szerszy zakres materiału w kategoriach klas IV – V i VI – VII. Uczniowie wykonywali zadania pisemne z zakresu gramatyki, literatury     i historii języka polskiego. Do konkursu przystąpiło 16 uczniów.

            Wyniki są następujące:

             

            klasy IV - V

            I miejsce - Amelia Rupar (kl. IV)

            II miejsce - Milena Barana (kl. V)

            III miejsce - Michał Kurko (kl. V)

             

            klasy VI - VII

            I miejsce - Lidia Tokarz (kl. VII)

            II miejsce - Natalia Kiełb (kl. VI)

            III miejsce - Wiktoria Cebula (kl. VII)

             

            Gratulacje oraz uznanie dla zwycięzców oraz wszystkich uczestników  zmagań konkursowych.

             

            Poniżej zdjęcia z przebiegu konkursów oraz wręczenia dyplomów i nagród.   

          • MIŁOŚĆ NIE TYLKO OD ŚWIĘTA... - WALENTYNKI W NASZEJ SZKOLE

          • Dzień świętego Walentego, popularnie zwany walentynkami, wpisał się już na stałe w harmonogram naszych szkolnych imprez.

            Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i ich opiekunów tradycyjnie zorganizowano "pocztę walentynkową". Wszyscy, którzy chcieli przekazać życzenia, wrzucali kartki walentynkowe ( w większości własnoręcznie wykonane) do specjalnie przygotowanego pudełka. Wielu chętnych skorzystało z tej możliwości, nie zabrakło również życzeń dla nauczycieli. Chętni uczniowie  oraz nauczyciele w tym dniu ubrali się na czerwono i różowo.

          • FERIE, FERIE I PO FERIACH!!!

          • W tym roku nasze ferie zimowe były wyjątkowe, ponieważ na czas wypoczynku Szkoła Podstawowa Nr 2 zorganizowała „Półkolonie zimowe” dla uczniów klas 1-3. Każdy dzień wypełniony był różnymi atrakcjami, wyjazdami, warsztatami, dzięki temu każde dziecko znalazło coś dla siebie.

            Nasz wspólny wypoczynek rozpoczął się wyjazdem do Kolorado na warsztaty kulinarne z przygotowywania pizzy oraz zabawy na sali zabaw. Następnie udaliśmy się do kina Helios na seans filmowy pt. „Akademia pana Kleksa”. Kolejnego dnia dzieci rywalizowały w zawodach sportowych na sali gimnastycznej, a następnie odpoczywały podczas „Zimowego kina bajkowego” oglądając film pt. „Niania i wielkie bum”, zajadając się świeżo zrobionym popcornem. Środa i czwartek były dniami wyjazdowymi na basen w Sokołowie Małopolskim, gdzie dzieci uczestniczyły w zabawach wodnych prowadzonych pod okiem instruktora. Najbardziej oczekiwanym punktem wyjazdu była jednak wizyta w nowo otwartym McDonald`s, gdzie każde dziecko otrzymało zestaw Happy Meal. Z kolei w czwartek zwiedziliśmy wystawę zabawek w Muzeum Ziemi Leżajskiej i zostaliśmy zaproszeni na zajęcia manualne. Każdy miał możliwość pomalowania sobie drewnianego konika, którego z innymi pamiątkami zabrał do domu. Po powrocie odbyły się warsztaty kulinarne z przygotowywania gofrów. Ostatni dzień naszych półkolonii zakończyliśmy balem karnawałowym, na który dzieci wcześniej własnoręcznie ozdobiły sobie maski. Podczas zabawy odbył się również konkurs na „Najpiękniejszy strój z papieru toaletowego i bibuły”. Na zakończenie półkolonii wszyscy uczestnicy otrzymali dyplom i upominek.

            Półkolonie były bardzo ciekawą formą spędzania wolnego czasu, a rodzice mogli być spokojni o bezpieczeństwo swoich pociech. Różnorodność i atrakcyjność zajęć sprawiła, że każdego dnia dzieci aktywnie uczestniczyły we wszystkich zaplanowanych zajęciach. Ich  uśmiechy na buziach utwierdziły nas w przekonaniu, że wszyscy miło i przyjemnie spędzili ten czas.

            Zapraszamy do fotorelacji.

          • KONKURS WIEDZY O JĘZYKU POLSKIM

          • Znam język ojczysty

            SZKOLNY KONKURS WIEDZY O JĘZYKU POLSKIM

             

            I  Cele konkursu

            • Promowanie poprawnej polszczyzny.
            • Rozwijanie polonistycznych zainteresowań uczniów.
            • Zwrócenie uwagi na bogactwo języka ojczystego.

            II  Zasady uczestnictwa w konkursie

            • Konkurs skierowany jest do uczniów klas IV – VII.
            • Odbędzie się w dwóch kategoriach wiekowych:
            • uczniowie klas IV – V,
            • uczniowie klas VI – VII.
            • Formą sprawdzającą wiedzę jest test (zadania zamknięte i otwarte krótkie).
            • Zapisy u nauczyciela języka polskiego do 19 lutego 2024 r.
            • Termin konkursu: 23.02.2024 r.

            III  Zagadnienia konkursowe

            1. Pochodzenie języka polskiego.
            2. Najstarszy zapis w języku polskim.
            3. Najstarsze zabytki języka polskiego (przykłady tytułów).
            4. Liczba liter w alfabecie.
            5. Liczba samogłosek.
            6. Podział wyrazów na litery, głoski, sylaby.
            7. Prawidłowe stosowanie zasad ortograficznych.
            8. Przykłady synonimów.
            9. Przykłady antonimów.
            10. Przykłady homonimów.
            11. Zgrubienia i zdrobnienia.
            12. Rozpoznawanie części mowy.
            13. Poprawne stosowanie form gramatycznych.
            14. Poprawne budowanie zdań.
            15. Rozpoznawanie utworów wybranych pisarzy, np. Mickiewicza, Słowackiego, Tuwima, Brzechwy, Krasickiego, Sienkiewicza, Kochanowskiego (utwory wybrane      z podstawy programowej dla poszczególnych klas).

            Zapraszamy do udziału

            Organizatorzy

          • ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE

          • W imieniu organizatorów zapraszamy na spotkanie w Gminnej Bibliotece współprowadzone przez ucznia naszej szkoły — Karola Fusa z klasy IV

          • DZIEŃ BABCI I DZIADKA

          • ,,Babuniu, Dziadziuniu, w dniu Waszego święta,

            życzenia składają Wam wszystkie wnuczęta..."

            Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, to 21. i 22. każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto wszystkich babć i dziadków. To dni pełne uśmiechów, wzruszeń i radości.

            18 stycznia odbyła się w naszej szkole wspaniała uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Na wstępie p. Łukasz Dudek w imieniu p. Dyrektor Jolanty Kuras przywitał wszystkich przybyłych gości i zaprosił do wspólnego obejrzenia jasełek w wykonaniu uczniów klasy VI, przygotowanych pod okiem p. Marty Lisowskiej, p. Magdaleny Demusz, p. Agnieszki Stopyry i p. Katarzyny Wróbel oraz wierszy i piosenek w wykonaniu klas I-III przygotowanych przez wychowawców. Niezwykłe jasełka mogliśmy obejrzeć już po raz trzeci. Dwa dni wcześniej zaprezentowane zostały rodzicom podczas wywiadówki szkolnej.

            Po raz kolejny przekonaliśmy się, że jasełka pt. „Boże Narodzenie … mimo wszystko” we współczesnej scenerii potrafią lepiej przybliżyć sens przyjścia na świat Bożej Dzieciny.

            Po przedstawieniu jasełkowym uczniowie klas I-III poprzez wiersze i piosenki, a także oryginalny pokaz taneczny podkreślili wagę tego dnia. W trakcie uroczystości babcie  i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy, nagradzając najmłodszych gromkimi brawami. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa. Z ust dzieci wybrzmiało gromkie ,,Sto lat", które następnie obdarowały dziadków własnoręcznie wykonanymi laurkami. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez wiersze, piosenki i taniec, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom swoje uczucia oraz podziękować za trud włożony w ich wychowanie.

            Zarówno rodzice, jak i dziadkowie byli oczarowani występem naszych uczniów, a także przepiękną dekoracją, która świetnie oddała klimat całego wydarzenia.

            Wszystkim seniorom dziękujemy za tak liczne przybycie i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

          • WYWIADÓWKA

          • Wywiadówka odbędzie się 16 stycznia 2024 r. o godz. 17.00. Przed wywiadówką o godz. 16.00 przedstawienie jasełkowe. Zapraszamy

          • ZABAWA CHOINKOWA

          • Karnawał to czas radości i rozrywki. Zarówno mali, jak i duzi czekają okazji, aby się zabawić! Świetną ku temu okazją jest niewątpliwie zabawa choinkowa, która w naszej szkole odbyła się w czwartek 4 stycznia, na którą czekali z wielką niecierpliwością uczniowie, zwłaszcza młodsi. Niektórzy z nich przygotowali ciekawe kostiumy karnawałowe. Uczestnicy mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na specjalnie przygotowanej do tego ściance wraz z „Minionkiem”. Zabawa choinkowa przebiegała w przyjaznej atmosferze i dostarczała wszystkim obecnym wielu wspaniałych wrażeń. W przerwie między tańcami dzieci smakowały pyszności przygotowanych przez rodziców.

            Serdecznie dziękujemy rodzicom, nauczycielom, uczniom oraz SU, którzy przyczynili się do organizacji imprezy.

          • SZKOLNE JASEŁKA

          • „Boże Narodzenie… mimo wszystko” to jasełka, które obejrzeliśmy na scenie naszej szkoły 20 grudnia 2023 r. Scenariusz tego przedstawienia napisało życie. Scenki ilustrujące wady i problemy współczesnego społeczeństwa, zostały barwnie przedstawione przez uczniów klasy VI. Wszystkim postaciom towarzyszył diabeł, starając się zrobić wszystko, by Boże Narodzenie „pozbawić Bożego Narodzenia”.

            Udanym elementem przedsięwzięcia był występ klas I – III, które zaśpiewały pastorałki i kolędę, wprowadzając wiele radości i optymizmu. Przepiękną częścią jasełek okazał się taniec aniołów, który został zaprezentowany przed nastrojowo oświetloną szopką. Oprawę muzyczną zapewnili uczniowie klasy VII.

            Głównym zamiarem naszego przedsięwzięcia było skłonienie widzów, aby pomimo rutyny codzienności, odnaleźli Tego, który jest najważniejszy - Jezusa. Wszystko to sprawiło, że poczuliśmy klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

            Następnie zostały ogłoszone wyniki konkursu na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową w kl. III. Uczniowie podzieleni na grupy wykonali cztery szopki. Wyniki przedstawiają się następująco:

            I miejsce –Kinga Sołek, Aleksandra Szpila, Adrianna Turkosz, Dawid Stanisławski

            II miejsce – Lena Tararuj, Wojciech Antosz, Filip Cebula, Patryk Lorenc

            II miejsce – Amelia Bester, Ksawery Kołcz, Franciszek Podolec, Kacper Witek

            III miejsce – Wiktoria Leja, Alicja Markowicz, Szymon Górski, Ksawery Pokrzywa

            Na koniec p. dyrektor Jolanta Kuras oraz przedstawiciele SU złożyli wszystkim przepiękne życzenia świąteczne.

          • WYMIANA KARTEK ŚWIĄTECZNYCH

          • W ramach lekcji języka niemieckiego zrealizowaliśmy bardzo ciekawy projekt wymiany kartek świątecznych. Wzięło w nim udział 10 uczniów z klasy 7, którzy wykonali własnoręcznie kartki Bożonarodzeniowe wraz z życzeniami w języku niemieckim. Nasze kartki wysłaliśmy do szkoły podstawowej w Słowacji jeszcze w listopadzie. W grudniu otrzymaliśmy piękne kartki od słowackich rówieśników.
            Opiekunem projektu była p. Marta Hryniewska.

          • MIKOŁAJ DLA ZWIERZĄT

          • Każde dziecko uwielbia dostawać prezenty, zwierzęta także, tylko w nieco innej postaci. To właśnie z myślą o nich uczniowie  klas  I - III udali się wraz z nauczycielami na mikołajkową akcję dokarmiania. Całą akcję nadzorowała myśliwa KŁ "Kuropatwa" w Żołyni p. Dorota Cedzidło. Dzieci ochoczo zaangażowały się w tę wyprawę do lasu i przyniosły dla zwierząt bardzo smakowite prezenty. Było ich naprawdę sporo, więc wiozły je sankami. Zwierzęta chyba wyczuły ważne wydarzenie, bo czekały niedaleko paśnika, ale widząc tak liczną gromadę dzieci, szybko oddaliły się do lasu. Akcja mikołajkowego dokarmiania była bardzo udana. Zadowolone były zwierzęta, ale także dzieci, które miały jedyną okazję nacieszyć się pięknem zimy.

             

            Opiekun LOP w SP Nr 2 w Żołyni

            Lucyna Dudek

          • DNI KULTURY AUSTRIACKIEJ I JĘZYKA NIEMIECKIEGO

          • Na przełomie listopada i grudnia 2023r. odbyły się „Dni Kultury Austriackiej i Języka Niemieckiego” których organizatorem była Biblioteka Austriacka na Uniwersytecie Rzeszowskim w Rzeszowie. Obchodom towarzyszyły konkursy – wiedzowy i wokalny, skierowane do uczniów szkół średnich i podstawowych województwa podkarpackiego, którzy uczą się języka niemieckiego.
            W konkursie piosenki zimowo – świątecznej „Nastrój się na święta” naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy VII  Maja Cisek i Lidia Tokarz, które zaśpiewały w dwóch różnych interpretacjach kolędę „Alle Jahre wieder”. Obie wokalistki zostały docenione przez jury i otrzymały wyróżnienia.

            Serdecznie gratulujemy!

          • X MIĘDZYSZKOLNY PRZEGLĄD KOLĘD NIEMIECKOJĘZYCZNYCH

          • Gratulujemy reprezentantom naszej szkoły, uczniom z klasy VII udziału w jubileuszowym X Międzyszkolnym Przeglądzie Kolęd Niemieckojęzycznych, który odbył się 12.12.2023 w Zespole Szkół w Grodzisku Dolnym. 

            Antoni Koźmicz, Mikołaj Lorenc i Kacper Markowicz zaprezentowali kolędę „Stille Nacht, heilige Nacht”, a Artur Antosz „Kling Glöckchen”. Lidia Tokarz oraz Maja Cisek zaśpiewały „Alle Jahre wieder” przy własnym akompaniamencie gitary i to one otrzymały wyróżnienia. 

            Każdego uczestnika nagrodzono pamiątkowymi dyplomami oraz nagrodami ufundowanymi przez Instytut Goethego w Krakowie oraz wydawnictwa Lektor Klett i PWN. 

            Serdecznie dziękujemy Organizatorom za zaproszenie.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Batalionów Chłopskich w Żołyni
      • 17 224 35 95
      • ul. Białobrzeska 422 37-110 Żołynia Poland
    • Logowanie