VI MIĘDZYSZKOLNY PRZEGLĄD KOLĘD OBCOJĘZYCZNYCH
WYCIECZKA DO ZAMKU W ŁAŃCUCIE
W listopadzie zaplanowaliśmy zwiedzić jeden z najbardziej znanych zamków w kraju. Propozycja wycieczki skierowana została do uczniów klas: V, VI i VIII. Zamek w Łańcucie – piękną rezydencję arystokratyczną podziwialiśmy 25 listopada.
Bogate wnętrza – sala balowa, jadalnia, pokoje dzienne, kąpielowe, sypialnie, piękne korytarze wzbudziły nasz zachwyt, u niektórych uczestników po raz pierwszy. Równie ciekawymi miejscami okazały się stajnia i wozownia, które stanowią część rezydencji. W zamkowej wozowni obejrzeliśmy halę zaprzęgową, okazałą kolekcję karet i powozów, dowiedzieliśmy się m. in. że powozy miały różne przeznaczenie, jest to największy tego typu zbiór w kraju, a często łańcuckie pojazdy statystują w produkcjach filmowych.
Wszyscy z uwagą słuchali opisów i wyjaśnień przewodnika, uświadamiając sobie, że przecież przed laty w tych pięknych wnętrzach tętniło życie magnatów.
Po znacznej dawce wiedzy o historii i kulturze, miłym akcentem dla uczestników było spotkanie w pizzerii, tuż naprzeciwko parku zamkowego.
1
REJONOWE IGRZYSKA DZIECI I MŁODZIEŻY W SZACHACH DRUŻYNOWYCH
W dniu 24.11.2022 r. w Leżajsku odbyły się Rejonowe Igrzyska Dzieci i Młodzieży w szachach drużynowych. Grupa młodsza z kl. VI w składzie: Rafał Bielawski, Antoni Koźmicz, Mikołaj Lorenc i Lidia Tokarz zdobyła VII miejsce. Grupa starsza z kl. VIII, którą reprezentowali: Anna Benedyk, Liliana Drozd, Michał Krowicki i Krzysztof Krzyżak zajęła IV miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
1
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Najmilsza zabawka, którą uwielbiają dzieci, a dorośli mają do niej sentyment z dzieciństwa – miękka, niezastąpiona przytulanka - Pluszowy Miś obchodzi swoje święto 25 listopada. Mimo ogromnej propozycji wielu nowoczesnych zabawek, miś futrzany czy pluszowy, ten duży i ten nieco mniejszy cieszy się nadal niegasnącą popularnością. Trudno dzisiaj wyobrazić sobie dziecięcy świat zabawy bez Pluszowego Misia. Aby podkreślić uroczą tradycję puchatej zabawki, z tej okazji w naszej szkole już w dniu 24 listopada zrobiło się urzekająco i kolorowo. W holu szkoły pojawiły się ciekawe dekoracje - portrety misiów, misie przestrzenne i wyklejane – prace dzieci uczęszczających na świetlicę. Każdemu dziecku w tym dniu oczywiście towarzyszył miś przyjaciel. Wielką, radosną niespodzianką dla wszystkich uczniów i nie tylko było spotkanie z prawdziwym Kubusiem Puchatkiem, który podczas długiej przerwy wkroczył między dzieci z maskotkami. W rytm kubusiowej muzyki, szczególny gość, witał każdego i częstował słodyczami. Z tak sympatycznego wydarzenia powstały piękne grupowe zdjęcia.
W tym dniu zostały wręczone nagrody z konkursu świetlicowego „Mój przyjaciel miś”.
Dzieci wykonały portrety ulubionych pluszaków. Poniżej prezentujemy listę nagrodzonych osób:
I miejsce ex aequo: Natalia Marek kl. 1, Adrianna Turkosz kl. 2, Amelia Rupar kl. 3
II miejsce ex aequo: Dawid Stanisławski kl. 2, Alicja Markowicz kl. 2, Alicja Piersiak kl. 3
III miejsce ex aequo: Nikola Nosek kl. 1, Karol Cisek kl. 1, Ksawery Kołcz kl. 2
Gratulujemy osobom nagrodzonym i wszystkim zaangażowanym.
1
DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ
Życzliwość odgrywa szczególną rolę w życiu codziennym każdego człowieka. Pozytywne nastawienie do świata, szczery uśmiech, uprzejmy gest, miłe słowo sprawiają, że ludziom wokół lepiej się żyje. Co roku 21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, który przypomina o potrzebie okazywania ciepła drugiej osobie. W naszej szkole w tym dniu zostało utworzone Drzewo Życzliwości i Pozdrowień. Na kolorowych jeszcze jesiennych listkach pojawiło się mnóstwo życzliwych i serdecznych słów. Uczniowie bardzo chętnie wzięli udział w promowaniu radości i uśmiechu, czego dowodem jest wykonana praca plastyczna i fotografie.
22
WYJAZD NA MUSICAL „KOPCIUSZEK”
Dnia 18 listopada 2022 r. klasy 1-3 wraz ze swoimi wychowawcami – opiekunami wybrały się do MDK Leżajsk na musical pt. „Kopciuszek”. Katolicki Teatr Edukacji zabrał wszystkich milusińskich na niesamowitą przygodę w baśniowej krainie, w której wszystko zdarzyć się może. Patrząc na perypetie Kopciuszka poznaliśmy jego prawdziwych przyjaciół, pięknego i dobrego księcia, oraz złą macochę, której intrygi sprawiły, że życie Kopciuszka zmieniło się w jeden wielki koszmar. Gdy już wszystko wyglądało na stracone magia chrzestnej matki odmieniła losy Kopciuszka i przyniosła szczęśliwy zwrot akcji.
Całość okraszona piękną scenografią, genialną grą świateł, cudowną muzyką, tańcem oraz pokazami kuglarstwa scenicznego sprawiła, że bajka podbiła serca najmłodszych widzów.
Miłość jest tym co pcha zakochanych ku sobie, ale również tym, co pozwala znosić wszelkie przeciwności losu, gdy ktoś kogo kochamy jest w potrzebie. Miłość to najlepsza część nas, którą możemy ofiarować światu. A Kopciuszek jest historią o miłości: księcia do księżniczki, córki do ojca, człowieka do przyrody.
„A czy i wy wiecie, że nie ma większej siły od miłości na świecie”?
Małgorzata Lizak
KIERMASZ CIAST
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
104. rocznica odzyskania niepodległości upamiętniona została również w naszej szkole. 14 listopada uroczystą akademię rozpoczęliśmy odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. Uczniowie klasy II, V i VI w wierszach oraz przedstawieniu przybliżyli trudne losy naszej Ojczyzny oraz bohaterską walkę o odzyskanie niepodległości przez Polskę. Społeczność szkolna chętnie włączyła się do śpiewania pieśni patriotycznych i udzielała odpowiedzi w corocznym „Quizie wiedzy o Polsce”. Na zakończenie uczniowie z klas II, IV, V, VI, VII odebrali medale i nagrody w ramach „Turnieju singli w mini piłce siatkowej”.
KONKURS KOLĘD
KONKURS "BIBLIOTECZNY KALENDARZ ADWENTOWY"
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas 1-4 SP 2 w Żołyni.
Aby wziąć udział w konkursie należy pobrać od bibliotekarza lub wychowawcy kartę zadań.
Zadania realizowane od 1 grudnia powinny być potwierdzone podpisem przez rodziców. W przypadku poleceń związanych z wykonaniem pracy plastycznej lub pisemnej należy gromadzić je w pudełku (teczce).
Wykonane prace należy dostarczyć do bibliotekarza razem z kartą zadań w dniu 20 grudnia.
W ocenie prac będzie brana pod uwagę:
- ilość wykonanych zadań,
- staranność i pomysłowość oraz samodzielność wykonanych prac.
Komisja konkursowa wyłoni laureatów trzech pierwszych miejsc w kategorii: klasy 1-2, 3-4.
Wyniki zostaną ogłoszone do dnia 22 grudnia 2022 r. w szkole.
RODZINNY TURNIEJ SZACHOWY
9 listopada już po raz dziesiąty w naszej szkole spotkali się sympatycy królewskiej gry w szachy. Turniej został zorganizowany przez UKS „ZRYW” Żołynia z okazji rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wzięło w nim udział 10 zespołów. Zawody przeprowadzono systemem szwajcarskim. Rozegrano po 5 partii, a czas dla jednego zawodnika to 10 minut. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, zaś najlepsi okolicznościowe puchary.
KLASYFIKACJA KOŃCOWA:
I MIEJSCE: ANNA i MACIEJ BENEDYK
II MIEJSCE: RAFAŁ i GRZEGORZ BIELAWSKI
III MIEJSCE: BARTOSZ i KONRAD CISEK
Pozostali uczestnicy zawodów: Liliana i Ewelina Drozd, Antoni Koźmicz i Kacper Baran, Alicja i Wacław Markowicz, Patryk i Kazimierz Lorenc, Michał Krowicki i Krezysztof Krzyżak, Aleksandra i Jacek Szpila, Filip i Mirosław Cebula.
GRATULUJEMY.
POWIATOWE ZAWODY SZACHOWE
Reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Powiatowych Drużynowych Zawodach Szachowych w Łańcucie w dwóch kategoriach wiekowych.
Zarówno klasa VI jak i VIII wywiązała się z zadania celująco gdyż obie ekipy zakwalifikowały się do zawodów rejonowych, które odbędą się w Leżajsku.
Oto składy zwycięskich drużyn:
Klasa VI: Lidia Tokarz, Antoni Koźmicz, Rafał Bielawski, Mikołaj Lorenc
Klasa VIII: Anna Benedyk, Liliana Drozd, Michał Krowicki, Krzysztof Krzyżak.
Gratulujemy.
WYWIADÓWKA
16 listopada 2022 r. (środa) o godz. 16.30.
10 listopada - DZIEŃ JEŻA
"Czy ktoś wierzy, czy nie wierzy,
jestem sobie mały jeżyk.
Bardzo ostre igły moje,
więc nikogo się nie boję...."10 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Jeża. Święto to wydawać się może jako dość nietypowe, ale również mało znane. W jakim celu zatem świętować dzień tego kolczastego ssaka. Odpowiedź jest prosta. Jeśli nie będziemy chronić jeży, one wkrótce wyginą. Czy możemy wyobrazić sobie świat bez jeży? Takie zagrożenie niestety staje się coraz bardziej realne. Jeże są doskonale dostosowanymi przez ewolucję zwierzętami, mogącymi opierać się środowisku, a mimo to znajdują się w Polsce pod ścisłą ochroną, bo na te „kolczaste kulki” czyha wiele, szczególnie cywilizacyjnych, niebezpieczeństw.
Z tej też okazji, w dniu ich święta zorganizowano dla uczniów klas I - III spotkanie z myśliwą KŁ "Kuropatwa" p. Dorotą Cedzidło, która w bardzo obrazowy sposób przybliżyła dzieciom sylwetkę tego sympatycznego zwierzątka. W czasie swojej pogadanki szczególną uwagę zwróciła na ochronę i pomoc jeżom. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały różnych ciekawostek, a najbardziej interesującą okazała się ta, że jeże przynoszą domostwu szczęście. Uzupełnieniem pogadanki był film przyrodniczy o jeżu, konkurs wiedzy oraz praca plastyczna. Podpisy osobiście złożone na kolcach jeża (praca plastyczna) przez wszystkich uczniów są zapewnieniem, że będą o nie dbać i je chronić. Na miłe podsumowanie spotkania ,wszystkie dzieci otrzymały od pani myśliwej firmowe, myśliwskie "Krówki".
Opiekun LOP w SP Nr 2 w Żołyni
Lucyna Dudek
4
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
11 listopada 2022 roku datujemy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. Szczególnie w tym dniu każdy Polak powinien z głębi serca podziękować przodkom za trud, poświęcenie i ofiarę dla ojczyzny, które nie były daremne. Celebrację uroczystości rozpoczęliśmy od uczestnictwa w gminnych obchodach Święta Niepodległości.
KONKURSY PRZEDMIOTOWE 2022/2023
HARMONOGRAM - ETAP SZKOLNY:
- JĘZYK NIEMIECKI - 18 listopada 2022 r.
- JĘZYK ANGIELSKI - 22 listopada 2022 r.
- MATEMATYKA - 23 listopada 2022 r.
- BIOLOGIA - 30 listopada 2022 r.
- FIZYKA - 7 grudnia 2022 r.
Wymagania konkursowe - link: https://www.ko.rzeszow.pl/dla-dyrektora-i-nauczyciela/konkursy-przedmiotowe/konkursy-przedmiotowe-2022-2023-wymagania/
MSZA ŚW. W KAPLICY MYŚLIWSKIEJ
Zgodnie z tradycją koła „Kuropatwa” w Żołyni co roku w pierwszą niedzielę po Wszystkich Świętych w kaplicy św. Huberta odprawiana jest Msza św. w intencji zmarłych myśliwych tego koła. W tym roku był to dzień 6 listopada i mimo niezbyt sprzyjającej pogody wzięło w niej udział bardzo wielu wiernych, a zwłaszcza myśliwych. Mszę św. celebrował ks. Jacek Rawski, a homilię wygłosił ks. Waldemar Pastuszak. Delegacja uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Żołyni złożyła dar ofiarny ołtarza w postaci kwiatów. Miłym podsumowaniem każdej Mszy św. w kaplicy jest dzielenie się chlebem i częstowanie dzieci cukierkami, co również miało miejsce. Bardzo cenimy sobie wieloletnią współpracę z KŁ „Kuropatwa”, oby tak owocnie rozwijała się nadal dla dobra naszej przyrody.
Opiekun LOP: L. Dudek
3
LEKCJE PŁYWANIA
Jednym z ulubionych form spędzania czasu przez dzieci jest zabawa w wodzie. Człowiek rodzi się z umiejętnością pływania, która zanika jeżeli nie jest rozwijana. Woda przynosi odprężenie fizyczne i psychiczne, ćwiczy kondycję, sprawia dużą radość. Aby przebywanie w niej było przyjemne – musi być również bezpieczne. W czerwcu b.r. niezależna grupa „Wychowawcy” działająca na rzecz naszej szkoły i uczniów po raz drugi otrzymała dofinansowanie od Podkarpackich Inicjatyw Lokalnych w kwocie 6000 zł. Od 19 września uczniowie klas I-III wyjeżdżają na lekcje pływania do Sokołowa Małopolskiego w ramach inicjatywy „PływaMY”. Maja one na celu poprawę bezpieczeństwa przebywania nad wodą, w zbiornikach wodnych oraz integrację uczniów, którzy z dużym zaangażowaniem i zapałem zdobywają nowe umiejętności lub rozwijają te zdobyte.
Archiwum Aktualności