• Koło LOP

        •  

           

          Działalność szkolnego Koła LOP  w Szkole Podstawowej Nr 2 w Żołyni

           

                  Szkoła Podstawowa Nr 2 w Żołyni jest malowniczo położona pośród pól i lasów. Śmiało można rzec, że ma usytuowanie ekologiczne. Wykorzystując ten atut w latach 70 - tych w szkole założono Szkolne Koło LOP, które od samego początku aktywnie pracowało i nadal działa, realizując różne działania ekologiczne na rzecz ochrony przyrody.

                  Pierwszą osobą, która uaktywniła pracę koła była nauczycielka p. Anna Dołęga. W ciągu wielu lat swojej pracy w Szkole Podstawowej Nr 2 z dużym zaangażowaniem podejmowała wraz z uczniami różne  działania związane z ochroną środowiska i pomocy zwierzętom. Przygotowywała uczniów do konkursów o tematyce ekologicznej, w których odnosili  sukcesy. Doceniając jej pracę Kapituła Odznaczeń Łowieckich przyznała jej w 1997 roku Złotą Odznakę za Zasługi dla Łowiectwa.

                  W 1999 roku opiekę nad kołem LOP objęła p. Elżbieta Górak, która podobnie jak jej poprzedniczka kontynuowała tradycje pracy koła z ogromnym zapałem angażując uczniów do licznych działań, związanych szczególnie z realizacją zadań konkursów ekologicznych.

                  Od roku 2003 do chwili obecnej funkcję opiekuna koła LOP pełni p. Lucyna Dudek.

                  Szkolne Koło LOP od wielu lat bardzo aktywnie współpracuje z KŁ „Kuropatwa” w Żołyni, które zawsze wspierało i nadal wspiera wiele działań ekologicznych na rzecz przyrody.

                  Na szczególne słowa uznania zasługuje osoba myśliwego p. Henryka Drążka, który od początku powstania koła był jego społecznym opiekunem, aktywnie angażującym się w jego działalność. Pan Henryk był zamiłowanym przyrodnikiem, człowiekiem niezwykle aktywnym, otwartym, ciekawym świata, życzliwym ludziom i przepełnionym radością. Od  kilkudziesięciu lat z ogromnym zaangażowaniem przekazywał wiedzę i miłość do przyrody młodemu pokoleniu i  zawsze leżało mu na sercu dobro zwierząt.

                  Obecnie funkcję społecznego opiekuna koła LOP w Szkole Podstawowej Nr 2 z ramienia KŁ „Kuropatwa” pełni myśliwa p. Dorota Cedzidło.

                  W ramach swojej wieloletniej działalności członkowie koła podejmowali wiele zadań związanych z ochroną przyrody. Zadania te były dokładnie zaplanowane i realizowane w ramach startów w konkursach przyrodniczych  i ekologicznych organizowanych przez Kuratorium Oświaty i Wychowania w Rzeszowie i gazetę ogólnopolską „Łowiec Polski”. 

           

           

           

          Akcje dokarmiania zwierząt

           

                  Do najważniejszych działań należy przede wszystkim zaliczyć systematyczny udział dzieci w akcjach dokarmiania zwierząt leśnych zimą we współpracy z myśliwymi KŁ "Kuropatwa" p. Henrykiem Drążkiem,  p. Henrykiem Mazurkiem, p. Dorotą Cedzidło i p. Konradem Cedzidło. Akcje często były połączone z kuligiem, który zawsze dostarczał dzieciom dużo zabawy i frajdy, a kończył oczywiście ogniskiem połączonym z pieczeniem kiełbasy. Uczniowie, z myślą o dokarmianiu zwierząt, brali udział w zbiórce kasztanów i żołędzi, które zimą zanosili do paśników dla danieli, saren i dzików. Niejednokrotnie z własnej inicjatywy dzieci przynosiły karmę dla zwierząt, którą następnie także zanosiły do podsypów i paśników.

                  Zimą dzieci nie zapominają również o ptakach, dla których przed szkołą ustawiane są karmniki. Pokarm dla ptaków dzieci przynoszą z domu.  Członkowie koła wraz z myśliwymi p. Henrykiem Drążkiem i p. Konradem Cedzidło pomagali również w naprawie zniszczonych paśników czy podsypu.

           

           

          Pogadanki przyrodniczo – edukacyjne

           

                  Bardzo ważnym działaniem naszego koła jest edukacja przyrodnicza dzieci, której celem jest budzenie u nich szacunku i wrażliwości  dla przyrody. Prekursorem spotkań przyrodniczych na terenie naszej szkoły był myśliwy p. Henryk Drążek, który zawsze bardzo chętnie przychodził na zajęcia i ciekawie opowiadał o zwierzętach. Zorganizowaliśmy wiele pogadanek przyrodniczych w szkołach i przedszkolach gminy Żołynia, Rakszawa i Łańcut. Prelegentami na spotkaniach były osoby mające bez wątpienia najlepsze spektrum wiedzy w tym zakresie czyli myśliwi: p. Henryk Drążek, p. Henryk Mazurek, p. Dorota Cedzidło, p. Edward Leja oraz opiekun LOP p. Lucyna Dudek. W pogadankach często były wykorzystywane prezentacje multimedialne oraz eksponaty myśliwskie zwierząt, które dostarczały dzieciom niesamowitych doznań. Wiele ciekawych spotkań odbyło się także w Szkole Podstawowej Nr 2 w Żołyni np. spotkanie z ornitologiem, sokolnikami oraz myśliwymi, którzy są bardzo częstymi gośćmi w naszej szkole.

                  Na szczególne podkreślenie zasługują również pogadanki, w których brali udział podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Białobrzegach.

           

           

          Wspólne akcje z kołem „Kuropatwa”

           

                  Członkowie koła LOP biorą aktywny udział w różnych akcjach organizowanych we współpracy z KŁ „Kuropatwa”. Należą do nich:

          - sadzenie lasu we współpracy z Leśnictwem Zmysłówka,

          - sadzenie drzew w szkółce leśnej Leśnictwa Zmysłówka,

          - sadzenie topinamburu,

          - zbiórka topinamburu,

          - zbiórka buraków pastewnych, rzepy,

          - wykonanie budek lęgowych dla ptaków,

          - wykonanie liściarki dla zwierząt,

          - wykonanie kiszonki dla zwierząt,

          - sprzątanie lasu,

          - zasadzenie drzew i prace porządkowe w remizie dla zwierząt polnych.

           

          Miłym akcentem każdej takiej akcji było wspólne ognisko połączone z pieczeniem kiełbasy, zasponsorowaną  przez KŁ "Kuropatwa".

           

          Konkursy koła LOP

           

                  Koło organizowało wiele konkursów: literackich, wiedzowych i plastycznych, których tematyką były zagadnienia ze świata roślin, zwierząt oraz ekologia. Sponsorem nagród w tych konkursach było Koło Łowieckie „Kuropatwa”.

          Konkursy literackie: o bobrze, cietrzewiu i zającu.

          Konkursy plastyczne:

          - album „Drzewa naszych pól i lasów”,

          - album „Zwierzęta chronione żyjące w Polsce”,

          - portret bobra, sarny, kaczki krzyżówki, gęsi gęgawy, zająca, trznadla, cietrzewia.

          Konkursy wiedzowe – quizy:

          - o zającu, o gęsi gęgawie, o sarnie, o kaczce krzyżówce, o cietrzewiu,

          - o ptakach chronionych w Polsce.

           

          Wycieczki

           

                  W nagrodę za pomoc, pracę i aktywne angażowanie się członków koła LOP w akcje na rzecz przyrody, KŁ „Kuropatwa” w porozumieniu z Urzędem Gminy w Żołyni zasponsorowało wycieczki: do Przemyśla, Krasiczyna i Bolestraszyc, Dukli, Zamościa, Zwierzyńca, Mirocina, na Strzelnicę Myśliwską w Borze/ k. Głogowa, do Muzeum Łowiectwa w Rzeszowie, w Pieniny, w Bieszczady, na Roztocze, do Lasów Janowskich. W myśl powiedzenia „Cudze chwalicie swego nie znacie” zorganizowano wiele wycieczek pieszych i rowerowych po najbliższej okolicy. Przewodnikami w czasie tych wycieczek byli myśliwi: p. Henryk Drążek, p. Henryk Mazurek, p. Dorota Cedzidło i op. LOP p. Lucyna Dudek.

                  Tradycją członków koła LOP jest także uczestnictwo w Mszach Świętych organizowanych w kaplicy św. Huberta. W czasie niektórych mszy uczniowie składali dary ofiarne w postaci kwiatów. W ramach edycji konkursu „Ożywić pola – Rok sarny” członkowie koła LOP wraz z opiekunem p. Lucyną Dudek opracowali historię powstania kaplicy myśliwskiej św. Huberta, którą zamieścili  w dokumentacji konkursu.

                  Od 2003 roku koło LOP w Szkole Podstawowej Nr 2 w Żołyni było organizatorem turniejów w strzelaniu z wiatrówki dla szkół z terenu gminy Żołynia. Turnieje te odbywały się na obiekcie Gminnej Strzelnicy LOK we współpracy z KŁ „Kuropatwa” i zarządem LOK w Żołyni.  Puchary dla zwycięzców w kategorii dziewcząt i chłopców były fundowane przez KŁ „Kuropatwa”. Na zakończenie każdego turnieju organizowano ognisko połączone z pieczeniem kiełbasy i wspólną integracją. Sponsorem poczęstunków było również KŁ „Kuropatwa”.

                  Nasza szkoła może również poszczycić się kącikiem trofeów łowieckich, który powstał w 2004 roku z inicjatywy nauczycielki p. Lucyny Dudek i bezinteresownej pomocy opiekuna koła pana Henryka Drążka. W chwili obecnej znajduje się w nim 35 eksponatów. Wszystkie trofea zostały ofiarowane za darmo przez myśliwych i sympatyków naszej szkoły, do których należą: p. Stanisław Czech, p. Konrad Cedzidło, p. Henryk Drążek, p. Stanisław Kwiatek, p. Kazimierz Mach i  p. Henryk Mazurek. Najcenniejszym eksponatem jest bóbr, który został wręczony pani Dyrektor Szkoły Jolancie Kuras i opiekunowi  LOP p. Lucynie Dudek przez prezesa koła „Kuropatwa” p. Edwarda Leję i łowczego p. Henryka Mazurka na uroczystej akademii z okazji Dnia Ziemi. Członkowie koła dbają o jego wygląd i estetykę, oraz systematyczną konserwację eksponatów.

                  Dowodem uznania za pracę włożoną na rzecz ochrony środowiska i wieloletnią współpracę  z KŁ „ Kuropatwa” było uhonorowanie szkoły i opiekuna LOP p. Lucyny Dudek przez Kapitułę Odznaczeń Łowieckich  Złotą Odznaką za Zasługi dla Łowiectwa. Uroczystość odbyła się 16 lipca 2006 roku w Zespole Szkół w Żołyni.

                  Część artystyczną na tę uroczystość przygotowali członkowie koła LOP naszej  szkoły pod kierunkiem opiekuna p. Lucyny Dudek.

                  Problem ochrony środowiska jest i będzie sprawą nadal aktualną i dotyczy on nie tylko uczniów, ale również całego społeczeństwa. Jednak, aby w przyszłości widoczne były efekty właściwej postawy i odpowiedzialności za piękno przyrody, należy uczyć dzieci zachowań ekologicznych od najmłodszych lat.

                  Szkolne koło LOP będzie nadal kontynuowało swoją działalność, ponieważ zawsze ma rzeszę chętnych do pracy uczniów, którym dobro przyrody jest bliskie sercu.

           

          Naszym wspólnym domem jest Ziemia – dbajmy o nią, bo mamy ją tylko jedną!

           

           

           

           

          KONKURSY, W KTÓRYCH  STARTOWALI  CZŁONKOWIE KOŁA LOP  ZE  SZKOŁY  PODSTAWOWEJ NR 2 W ŻOŁYNI   

           

           

          r. szk. 1997/98

          X miejsce w konkursie wojewódzkim  ph. „Każde dziecko przyjacielem lasu i zwierząt” .

          Organizator – Kuratorium Oświaty i Wychowania w Rzeszowie

           op. Anna Dołęga

           

           

          Wyróżnienie w wojewódzkim konkursie „Mój las” – ucz. Bernadetta Mach,  Lucyna Janusz, Monika Golenia, Agnieszka Młynek

          Organizator – Kuratorium Oświaty i Wychowania w Rzeszowie

          op. Anna Dołęga

           

           

          r. szk. 1999/2000

          Wyróżnienie w konkursie wojewódzkim  ph. „Każde dziecko przyjacielem lasu i zwierząt”

          Organizator – Kuratorium Oświaty i Wychowania w Rzeszowie

          op. Elżbieta Górak

           

           

          III nagroda Magdaleny Filip kl. VIII w Powiatowym Konkursie Ekologicznym

          „Interesujące obiekty przyrodnicze w mojej miejscowości”

          op. Elżbieta Górak

           

           

          r. szk. 2001/2002

          Wyróżnienie w konkursie wojewódzkim  ph. „Każde dziecko przyjacielem lasu i zwierząt”

          Organizator – Kuratorium Oświaty i Wychowania w Rzeszowie

          op. Elżbieta Górak

           

           

          r. szk. 2003/2004

          Wyróżnienie w konkursie wojewódzkim  ph. „Zwierzęta pól i lasów – nasi bracia młodsi”

          Organizator – Kuratorium Oświaty i Wychowania w Rzeszowie

          op. Lucyna Dudek

           

           

          r. szk.2005/2006

          Wyróżnienie w konkursie wojewódzkim  ph. „Łowiectwo - między kulturą  a naturą”

          Organizator – Kuratorium Oświaty i Wychowania w Rzeszowie

          op. Lucyna Dudek

           

           

          r. szk. 2006/2007

          Wyróżnienie w konkursie wojewódzkim  ph. „Dbajcie o naszą ojczystą przyrodę”

          Organizator – Kuratorium Oświaty i Wychowania w Rzeszowie

          op. Lucyna Dudek

           

           

          r. szk. 2007/2008

          Wyróżnienie, XIV miejsce w konkursie ogólnopolskim ph. „Ożywić pola- Rok bobra”

          Organizator -  gazeta „Łowiec Polski”

          Nagroda rzeczowa w postaci plecaków turystycznych

          op. Lucyna Dudek

           

          r. szk. 2008/2009

          Wyróżnienie, XX miejsce w konkursie ogólnopolskim ph. „Ożywić pola- Rok cietrzewia”

          Organizator -  gazeta „Łowiec Polski”

          Nagroda rzeczowa w postaci plecaków turystycznych, koszulek, plansz dydaktycznych

          op. Lucyna Dudek

           

          r. szk. 2009/2010

          Wyróżnienie w konkursie ogólnopolskim ph. „Ożywić pola- Rok zająca”

          Miejsce w 20 najlepszych szkół w Polsce.

          Organizator -  gazeta „Łowiec Polski”

          Nagroda rzeczowa w postaci plecaków turystycznych, koszulek, mikroskopu

          op. Lucyna Dudek

           

           

          r. szk. 2010/2012

          Wyróżnienie w konkursie ogólnopolskim ph. „Ożywić pola- Rok sarny”

          Finaliści konkursu, zdobycie VIII miejsca w Polsce na 169 startujących szkół.

          Organizator - gazeta „Łowiec Polski”

          Nagroda rzeczowa w postaci koszulek, mikroskopu

          op. Lucyna Dudek

           

           

          r. szk. 2012/13

          Wyróżnienie w konkursie ogólnopolskim ph. „Ożywić pola- Rok kaczki”

          XXI miejsce w Polsce

          Organizator -  gazeta „Łowiec Polski”

          op. Lucyna Dudek

           

           

          r. szk. 2013/14

          Laureat konkursu ph. „Ożywić pola – Rok trznadla”

          Miejsce w dwudziestce najlepszych szkół w Polsce

          Organizator -  gazeta „Łowiec Polski”

          op. Lucyna Dudek

           

           

          r. szk. 2015/16

          Finaliści konkursu ph. „Ożywić pola – Rok bażanta”

          Zdobycie III miejsca w Polsce w gronie szkół podstawowych

          Organizator - gazeta „Łowiec Polski”

          Nagrody rzeczowe w postaci mikroskopu i latarek

          op. Lucyna Dudek

           

           

           

          TURNIEJE   STRZELECKIE  Z   WIATRÓWKI   ORGANIZOWANE WE   WSPÓŁPRACY   Z    KŁ „KUROPATWA”  W ŻOŁYNI

           

           

          r. szk. 2003/2004

          Turniej o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 2 w Żołyni - Jolanty Kuras

           

          r. szk. 2004/2005

          Turniej o Puchar Łowczego KŁ „Kuropatwa” w Żołyni –

          myśliwego p. Henryka Mazurka

           

          r. szk. 2005/2006

          Turniej o Puchar Prezesa KŁ „Kuropatwa” w Żołyni –

          myśliwego p. Edwarda Lei

           

          r. szk. 2006/2007

          Turniej o Puchar Sekretarza  KŁ „Kuropatwa” w Żołyni-

          myśliwego p. Ryszarda Młynka

           

          r. szk. 2007/2008

          Turniej o Puchar Podłowczego K Ł „Kuropatwa” w Żołyni –

          myśliwego p. Jana Mazurka

           

          r. szk. 2008/2009

          Turniej o Puchar skarbnika KŁ „Kuropatwa”-

          myśliwego Stanisława Wróbla

           

          r. szk. 2009/2010

          Turniej o Puchar Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej –

          myśliwego p. Tomasza Barana

           

          r. szk. 2010/2011

          Turniej o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr2 w Żołyni –

          p. Jolanty Kuras

           

          r. szk. 2011/2012

          Turniej o Puchar Myśliwego KŁ „Kuropatwa” i długoletniego opiekuna szkolnego koła LOP w SP Nr 2 w Żołyni – p. Henryka Drążka

           

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Batalionów Chłopskich w Żołyni
      • 17 224 35 95
      • ul. Białobrzeska 422 37-110 Żołynia Poland
    • Logowanie