• Projekty regionalne

„Umiem pływać”

Uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Żołyni zakończyli rok szkolny z umiejętnościami  pływackimi, które pozwolą im na bardziej aktywne, pełniejsze i bezpieczniejsze korzystanie ze zbiorników wodnych.

Program „Umiem pływać” rozpoczął się w styczniu i trwał do 10 czerwca br. Przeznaczony był dla dzieci z klas młodszych. Zakładał systematyczny i powszechny udział uczniów na pozalekcyjnych zajęciach nauki pływania.  Był jedną z dodatkowych form wzbogacania zakresu aktywności oraz rozwijał naturalną potrzebę ruchu. Udział w nim to spore osiągnięcie dla naszej szkoły. Znaleźliśmy się wśród 13 podmiotów w całym województwie podkarpackim, które dostały ten profit z Ministerstwa Sportu i Rekreacji . Dzięki zrozumieniu  i przychylności Wójta Gminy Żołynia – Pana Andrzeja Benedyka otrzymaliśmy dofinansowanie, które było podstawowym warunkiem uczestnictwa w/w projekcie.

Zajęcia odbywały się w każdy piątek. Dzieci rozdzielono na trzy grupy, do których przyporządkowane zostały według swoich umiejętności. Pod czujnym okiem wykwalifikowanych instruktorów chętnie podejmowały się nowych wyzwań i aktywnie przystępowały do ćwiczeń. Dla jednych było to  „stawianie pierwszych kroków” i oswajanie się z wodą, a dla innych dopracowywanie  techniki  i doskonalenie swoich możliwości.  Wszystkie ćwiczenia w fazie: rybki, foki, nurka i delfinka wywoływały uśmiech na twarzach.  Nowe doświadczenia sprawiały, że pojawiały się również obawy czy lęk, ale szybko zmieniały się one w radość z odnoszonych sukcesów oraz  satysfakcję z osiąganych postępów. Pomagała w tym przyjemna atmosfera, która panowała w trakcie zajęć.

Chęć uczestnictwa w takich formach ruchu potwierdziły wypowiedzi dzieci, w których określają naukę pływania jako dobrą zabawę i frajdę. Piątek stawał się dla nich najbardziej wyczekiwanym dniem, w trakcie którego uwalniali nadwyżki swojej energii. Zdaniem instruktorów mali kursanci byli bardzo zgrani i grzeczni. Wszyscy słuchali wskazówek oraz poleceń, które dokładnie wykonywali. Chętnie włączali się do ćwiczeń
          i przezwyciężali trudności. Były to grupy, z którymi miło się pracowało.

Na ostatnich zajęciach odbyły się zawody pływackie oraz rozdane zostały pamiątkowe dyplomy. Medale wręczono w trakcie uroczystości zakończenia roku szkolnego.