• Nasz Patron

•

W 1996 r. Ogólnopolski Związek Żołnierzy BCh opracował rejestr szkół noszących imię Bataliony Chłopskie. Jest ich 45, wśród nich znalazła się nasza placówka.

Żołynia w okresie II wojny światowej stała się centrum dowodzenia i działalności BCh. W naszej wsi mieścił się sztab podokręgu, na którego czele stał Władysław Jagusztyn. Tutaj został opracowany Memoriał Żołyński modyfikujący program ruchu ludowego. W domu Augustyna Macha mieściła się drukarnia konspiracyjnej gazetki „Wieści”. Tu ukrywała się Zofia Solarzowa, autorka hymnu BCh, a żołnierze BCh przeprowadzili wiele udanych akcji bojowych, które wpisały Żołynię na karty historii walki wsi z hitlerowskim najeźdźcą.

Uroczystość nadania imienia odbyła się 4 października 1986 r. Wraz z nadaniem imienia zapadły decyzje co do hymnu i Święta Szkoły. Ustalono, iż hymnem szkoły zostanie pieśń BCh „Do boju o Polskę”. Z czasem w roli hymnu zaczęła funkcjonować też druga pieśń „Kołysze się w słońcu” (obie są hymnami chłopskiego wojska). Na Święto Szkoły wybrano 4 czerwca tj. dzień pacyfikacji wsi w 1943 r. Trzy lata później w pełnej ośmioklasowej szkole odbyła się kolejna podniosła uroczystość. Jest to Święto Szkoły (10.VI 1989 r.) z udziałem Komendanta Głównego BCh Franciszka Kamińskiego i Szefa Sanitarnego Zielonego Krzyża (organizacji współdziałającej z BCh) Barbary Matus, żołnierzy BCh (zostają w tym dniu odznaczeni Krzyżem BCh).

6 czerwca 2002 roku odbywa się uroczyste nadanie szkole sztandaru. Projekt opracowany został przez dyrektora szkoły w latach 1997-2002 Krystynę Marcinek.

Prawa strona sztandaru ma barwy biało-czerwone, na środku której znajduje się biały orzeł w koronie, a otacza go wokół napis będący nazwą szkoły. Lewa strona jest odwołaniem do symbolu patrona szkoły – zielonego krzyża Batalionów Chłopskich, którym szkoła została odznaczona w 1990 roku. Wokoło krzyża widnieje napis wyhaftowany złotymi literami: Wieczna pamięć i chwała żołnierzom Batalionów Chłopskich.

Na Mszy św. w Kościele Parafialnym w Żołyni, sztandar został poświęcony przez Proboszcza parafii ks. Z. Głowackiego. W kościele i do momentu przekazania sztandar był w rękach przewodniczącego Rady Szkoły – Jerzego Urbana, przewodniczącej Rady Rodziców – Doroty Mac i przewodniczącej Komisji Oświaty w Radzie Gminy – Stanisławy Czech. Przekazanie sztandaru poprzedziło odegranie hymnu państwowego, wbijanie gwoździ pamiątkowych i ślubowanie uczniów. Z rąk Wójta Gminy Żołynia – Andrzeja Benedyka – sztandar odebrała Dyrektor Szkoły – K. Marcinek i przekazała go uczniom. Po czym nastąpiło wspólne odśpiewanie hymnu Batalionów Chłopskich „Do boju”. Z okazji uroczystości płk. J. Wojnar przekazał szkole pamiątkową płaskorzeźbę popiersia przywódcy BCH gen. Franciszka Kamińskiego. Pamiątkowe gwoździe wbili m.in.: M. Rybak – Prezes Z.G. OZŻ BCh, dr J. Lorenc, J. Partyka – Prezes ZW OZŻBCh w Rzeszowie, A. Benedyk – Wójt Gminy Żołynia, J. Bartman, J. Wojnar, Ks. Z. Głowacki – proboszcz Parafii Żołynia, R. Hadała – Prezez Zarządu PBDiM w Leżajsku, Sz. Rogowski – Prezes Zarządu Gminnego Kombatantów w Żołyni, S. Czech – Przew. Komisji Oświaty RG w Żołyni, I. Noga – organizator VI Podokręgu BCh, S. Mirowicz, H. Drążek, W. Wawrzaszek.

Od chwili otrzymania sztandaru przez szkołę, uświetnia on wszystkie uroczystości szkolne, parafialne oraz organizowane na terenie gminy obchody związane z rocznicami ważnych wydarzeń historycznych i patriotycznych. Społeczność szkolna corocznie uroczyście obchodzi Święto Szkoły. Na szkolnym holu znajduje się gazetka poświęcona Batalionom Chłopskim. Zaprowadzona jest również kronika pracy z patronem. Nadanie szkole imienia Batalionów Chłopskich jest dowodem wiecznej pamięci o tych, którzy oddali życie za wolność swej ziemi i hołdem dla chłopa polskiego walczącego o wyzwolenie narodowe i społeczne.

Dnia 6 października 1991 roku szkoła została odznaczona Krzyżem Batalionów Chłopskich, którym udekorowano sztandar. W  grudniu 2004 roku  dokonano kolejnej dekoracji  sztandaru szkoły  odznaką „Za zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych”.