Ostatni wspólny wyjazd. Dziękujemy za niezapomniane wrażenia.
AKTUALNOŚCI
OSTATNI WYJAZD
DZIEŃ RODZINY KLASY 2 NAD ZALEWEM FLORYDA W LEŻAJSKU
16 czerwca uczniowie klasy 2 wraz z rodzicami uczestniczyli w wyjątkowym spotkaniu z okazji Dnia Rodziny, które odbyło się nad zalewem Floryda w Leżajsku. Był to dzień pełen radości, wspólnej zabawy i integracji, spędzony w pięknym otoczeniu przyrody.
Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od spaceru ścieżką edukacyjną „Ostoje bobrowe”. Uczestnicy mieli okazję podziwiać walory przyrodnicze okolicy oraz poszerzyć swoją wiedzę na temat życia bobrów i ich roli w środowisku naturalnym.
Po części edukacyjnej przyszedł czas na wspólną zabawę. Dzieci wraz z rodzicami uczestniczyły w różnych konkurencjach sprawnościowych, rozgrywkach sportowych oraz zabawach integracyjnych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się gra w piłkę oraz plac zabaw, gdzie najmłodsi mogli aktywnie spędzać czas.
Nie zabrakło również wspólnego ogniska. Uczestnicy piekli kiełbaski, rozmawiali i cieszyli się rodzinną atmosferą. Była to doskonała okazja do spędzenia czasu razem poza szkolnymi murami.
Na zakończenie spotkania odbył się quiz dla rodziców sprawdzający znajomość swoich dzieci. Konkurs dostarczył wszystkim wielu emocji, uśmiechu i zabawnych sytuacji.
Finałem uroczystości było wręczenie przez dzieci specjalnych medali „Super Mama” i „Super Tata” swoim rodzicom jako wyraz wdzięczności za ich miłość, troskę i wsparcie. Z kolei uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy „Mistrza Rodzinnej Przygody”, które były nagrodą za aktywny udział w wydarzeniu.
Spotkanie przebiegało w niezwykle serdecznej i radosnej atmosferze. Wspólnie spędzony czas dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń oraz umocnił więzi rodzinne i klasowe. Dziękujemy wszystkim rodzicom i dzieciom za obecność, zaangażowanie oraz wspaniałą zabawę.
WYCIECZKA NA ROZTOCZE
Roztocze to kraina, która urzeka wszystkich niezwykłym pięknem krajobrazu. W te właśnie strony pojechali na wycieczkę dydaktyczno – przyrodniczą uczniowie klasy III wraz z wychowawczynią p. L. Dudek, myśliwą p. Dorotą Cedzidło i rodzicami z trójki klasowej. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Zwierzyńca. To niewielkie miasteczko oczarowało nas swoim spokojnym oraz nieśpiesznym klimatem. Wpływ na to ma zapewne fakt, że położone jest nad rzeką Wieprz, zewsząd otoczone lasami. Tutaj uczniowie poznali historię kościółka na wodzie, barokowej świątyni pw. św. Jana Nepomucena, zobaczyli rzeźbę królowej Marysieńki i jej psa. Ciekawym miejscem był także pomnik poświęcony zwycięskim zmaganiom z plagą szarańczy. Następnie wraz z panią przewodniczką udaliśmy się na trasę prowadzącą do Stawów Echo i zagrody koników polskich. W czasie trwania wędrówki pani ciekawie opowiadała o przyrodzie Roztocza, zwracając szczególną uwagę jej ochronę. Na koniec trasy udaliśmy się do Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego, gdzie dzieci mogły na własne oczy zobaczyć bardzo ciekawe eksponaty zwierząt i zdobyć informacje na ich temat. Ze Zwierzyńca skierowaliśmy się do Zamościa, miasta idealnego, zbudowanego przez Jana Zamoyskiego. Zaczęliśmy je zwiedzać od przepięknego rynku, z którego meleksem udaliśmy się na zwiedzanie innych, ważnych miejsc tego niezwykłego miasta. Podsumowaniem wycieczki był autentyczny wystrzał z armaty, który wzbudził u uczniów wielkie przeżycie i zainteresowanie. W drodze powrotnej nie ominęliśmy pomnika chrząszcza, który jest wizytówką Szczebrzeszyna. Zakupione pamiątki i zdjęcia pozostaną miłym wspomnieniem z tej wycieczki, która zapewne na długo zapadnie w pamięć wszystkich jej uczestników. Zadowoleni i pełni wrażeń szczęśliwie wróciliśmy do Żołyni.
PS. Dziękuję bardzo myśliwej p. Dorocie Cedzidło za bezinteresowną pomoc w zorganizowaniu tej wycieczki i pozyskaniu sponsorów.
Opiekun LOP w SP nr 2 w Żołyni
L. Dudek
9
WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW
We wtorek 16 czerwca 2026r. odwiedziły naszą szkołę starszaki z Przedszkola w Żołyni przy ulicy Białobrzeskiej. Dzieci przyszły zobaczyć szkołę, w której część z ich po wakacjach rozpocznie naukę szkolną. Gospodarzami odwiedzin i przyjęcia przedszkolaków byli uczniowie klasy III wraz z wychowawczynią. Po powitaniu i zapoznaniu się, dzieci wesoło bawiły się w sali gimnastycznej. Następnie grupa uczniów uczęszczających na zajęcia taneczne zaprezentowała układ taneczny na steperach. Po zakończeniu tańca, swoich sił na nich mogły spróbować także przedszkolaki. Efekt był rewelacyjny. Kolejnym etapem odwiedzin było zwiedzanie szkoły, która dzieciom bardzo się spodobała. Kulminacyjnym punktem wizyty był jednak egzamin na pierwszoklasistę z poszczególnych edukacji. Przeprowadzili go uczniowie klasy III. Wszyscy egzaminatorzy zgodnie stwierdzili, że przedszkolaki mają duży poziom wiadomości i są gotowe do podjęcia nauki w szkole. Na koniec pobytu dzieci otrzymały pamiątkowe kartki i słodki poczęstunek. Tę wyjątkową wizytę upamiętniły zdjęcia, które pozostaną dla wszystkich miłym wspomnieniem. Wszystkim przyszłym pierwszakom, w nowym roku szkolnym, życzymy powodzenia.
5
WYCIECZKA DO KAZIMIERZA DOLNEGO
W dniu 9 czerwca uczniowie klasy czwartej uczestniczyli w wycieczce do Janowca i Kazimierza Dolnego – jednych z najpiękniejszych miejsc na turystycznej mapie Lubelszczyzny. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie ruin XVI-wiecznego zamku w Janowcu, dawnej rezydencji rodów Firlejów, Tarłów i Lubomirskich. Malowniczo położony nad Wisłą zamek zachwycił uczestników swoją historią oraz niezwykłymi widokami na okolicę. Następnie udaliśmy się do Kazimierza Dolnego. Wspięliśmy się na Górę Trzech Krzyży, odwiedziliśmy kościół, zwiedziliśmy ruiny XIV-wiecznego zamku oraz baszty. Spacerując po kazimierskim rynku, poznaliśmy historię miasta i podziwialiśmy jego renesansową architekturę. Na zakończenie wycieczki odbyliśmy rejs po Wiśle, podczas którego mogliśmy podziwiać malownicze krajobrazy i wyjątkowy urok okolic Kazimierza Dolnego.
Wycieczka do Kazimierza Dolnego dostarczyła uczestnikom wielu wrażeń. Była doskonałą okazją do poznania historii i kultury regionu, a także do wspólnego spędzenia czasu w miłej atmosferze. Wszyscy wrócili zadowoleni, pełni nowych doświadczeń i pięknych wspomnień.
2
TYDZIEŃ DLA BEZPIECZEŃSTWA 2026
Nasza szkoła włączyła się w realizację ogólnopolskiej inicjatywy „Tydzień dla Bezpieczeństwa”, której celem jest promowanie bezpiecznych i odpowiedzialnych postaw wśród dzieci i młodzieży.
Celem inicjatywy jest promowanie bezpieczeństwa, zdrowego stylu życia oraz odpowiedzialnych postaw wśród uczniów, a także kształtowanie świadomości dotyczącej właściwych zachowań w różnych sytuacjach życia codziennego. Działania podejmowane w ramach przedsięwzięcia wspierają rozwijanie umiejętności dbania o własne zdrowie i bezpieczeństwo oraz budowanie postaw opartych na odpowiedzialności, szacunku i trosce o innych.
Działania realizowane w ramach „Tygodnia dla Bezpieczeństwa” wspierają kształtowanie świadomości zagrożeń oraz rozwijanie umiejętności dbania o własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwo innych.
SUKCESY W KONKURSIE RECYTATORSKIM
W dniu 3 czerwca br. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Żołyni wzięli udział w Konkursie Recytatorskim Poezji Księdza Jana Twardowskiego, organizowanym przez Szkołę Podstawową im. ks. Jana Twardowskiego w Brzózie Stadnickiej.
Naszą szkołę godnie reprezentowało sześcioro uczniów. W konkursie uczestniczyło łącznie 30 recytatorów, a nasze dwie uczennice uzyskały wysokie wyniki: Laura Leja - uczennica klasy drugiej zdobyła II miejsce w kategorii klas młodszych, natomiast Amelia Turkosz - uczennica klasy ósmej zajęła III miejsce w kategorii klas starszych.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, a laureatkom życzymy dalszych sukcesów i rozwijania swoich talentów recytatorskich.
WYCIECZKA DO SANDOMIERZA
Tam gdzie rzeka San zmierza do Wisły leży piękne, stare miasto Sandomierz. Do tego właśnie miasta, dnia 2 czerwca 2026r. uczniowie klas I – III wraz z wychowawcami pojechali na wycieczkę.
Program był następujący:
- rejs statkiem po Wiśle,
- poznanie historii Zamku Królewskiego,
- Ucho Igielne,
- Trasa Podziemna,
- Brama Opatowska,
- Zbrojownia i spotkanie z rycerzem.
Po Sandomierzu oprowadzała uczniów pani przewodniczka, która w bardzo obrazowy sposób opowiadała o historii tego miasta. Liczne pytania, które zadawały dzieci, świadczyły o ich dużym zainteresowaniu tym miastem. Wszystkie ważne miejsca utrwaliliśmy na zdjęciach. Na koniec wycieczki wszyscy udaliśmy się na Mały Rynek, gdzie kupiliśmy liczne pamiątki. Pełni wrażeń i wspomnień udaliśmy się w drogę powrotną do Żołyni.
2
WYCIECZKA W TATRY
Tatrzańskie krajobrazy to przepiękne widoki oraz unikalna przyroda. Te malownicze miejsca, a także kulturę i architekturę Podhala mieliśmy okazję podziwiać podczas dwudniowej wycieczki szkolnej 21 i 22 maja br. Wzięło w niej udział 37 uczniów z klas V-VIII wraz z wychowawcami. Wyjeżdżając w Tatry, nie można pominąć Zakopanego, więc zimowa stolica Polski była dla nas ważnym punktem programu.
Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od Wierchu Poroniec i spaceru na Rusinową Polanę – kultowego miejsca w Tatrach Wysokich, gdzie wiele osób właśnie tutaj rozpoczyna tatrzańską przygodę. Mimo nieco zachmurzonego nieba, mogliśmy podziwiać niebanalną panoramę górskich olbrzymów. Przewodnik tatrzański poszerzał wiedzę uczniów na temat przyrody, jak również ważnych miejsc dla Podhalan. Z Rusinowej Polany poprowadził nas szlakiem wiodącym obok Kaplicy Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr, tam też znajduje się ważne miejsce upamiętniające osoby, które tragicznie zginęły w górach oraz te, dla których góry były całym życiem. Kolejnym punktem wycieczki w pierwszym dniu było Muzeum Oscypka. Tam podczas pokazu poznaliśmy tradycyjne sprzęty pasterskie, zobaczyliśmy na żywo, jak powstaje ten najpopularniejszy góralski ser i wzięliśmy czynny udział w jego tworzeniu.
Drugiego dnia naszej wyprawy kolejką szynową wjechaliśmy na szczyt Gubałówki, gdzie znów mogliśmy się zachwycać niecodziennymi dla nas widokami ośnieżonych masywów górskich. Następnie udaliśmy się na Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, gdzie pochowani są znani Zakopiańczycy, a przy nim znajduje się drewniany kościółek. Duże wrażenie na uczestnikach zrobiła oczywiście Wielka Krokiew – słynna skocznia narciarska, na której szczyt wjechaliśmy kolejką krzesełkową. Nie pomięliśmy także Krupówek, słynnej uliczki Zakopanego, aby zakupić pamiątki.
Pełni wrażeń w godzinach popołudniowych udaliśmy się w drogę powrotną, obserwując jeszcze z okien autokaru zachwycające szczyty, lecz z nutką nostalgii, że zostawiamy je za sobą. Z pewnością wielu uczestników naszej wyprawy będzie chciało tam powrócić.
6
CHARYTATYWNY KIERMASZ SŁODYCZY
21 i 28 kwietnia w naszej szkole miał miejsce Kiermasz Słodyczy. Jego celem była zbiórka pieniędzy na leczenie i rehabilitację Antosia Króla z Nowej Sarzyny, który choruje na DMD. W ciągu tych dwóch dni zebraliśmy kwotę 3105,00 zł którą przekazaliśmy na konto fundacji Siepomaga.
Bardzo dziękujemy UCZNIOM i ich RODZICOM, którzy zaangażowali się w przygotowanie słodkości, za okazane zrozumienie i otwarte serca.
Samorząd Uczniowski
„ZIEMIA W NASZYCH RĘKACH JEST”
O Dniu Ziemi słyszeliśmy pewnie wszyscy. To inicjatywa zapoczątkowana w latach 70-tych w Stanach Zjednoczonych, mająca zwracać uwagę społeczeństwa na kwestie środowiska i zachęcać do angażowania się w działania proekologiczne.
Podczas różnorodnych obchodów z okazji Dnia Ziemi, organizowanych przez szkoły, urzędy czy organizacje pozarządowe, podkreśla się rolę proekologicznych zachowań i nawyków. Wskazuje się, jak nasze codzienne funkcjonowanie wpływa na stan środowiska wokół nas.
Z tej okazji w naszej szkole uczniowie klas II – III , IV i VIII pod okiem nauczycieli przygotowali uroczysty apel, poświęcony zagadnieniom związanym z zagrożeniami czyhającymi na Ziemię. Równocześnie wszyscy usłyszeli konkretne działania, jakie powinni podjąć mieszkańcy naszej planety, aby ochronić ją od zagłady. Dzień Ziemi to święto, które przypomina o potrzebie troski o środowisko naturalne i odpowiedzialności za naszą planetę.
W ramach obchodów Dnia Ziemi zorganizowano konkurs plastyczny ph. „Ziemia w naszych rękach jest”.
Wyniki konkursu są następujące:
Klasy I – III
I m. – Milena Jańczak kl. III
Anna Cisek kl. III
II m. – Adam Fus kl. III
Julia Brudniak kl. II
III m. – Zofia Kiełb
Wyróżnienia:
Milena Golenia – Buszta kl. III
Tymon Filip kl. III
Lena Wojnar kl. I
Bartosz Brud kl. II
Klasy IV – VIII
I m. – Aleksandra Szpila kl. V
II m. – Adrianna Turkosz kl. V
Maja Wojnar kl. V
III m. – Amelia Bester kl. V
Wojciech Antosz kl. V
Wyróżnienia:
Adam Krzyżak kl. IV
Kinga Sołek kl. V
Szymon Górski – kl. V
Miłosz Leja – kl. IV
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!
2
DZIEŃ KSIĄŻKI
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to coroczne święto obchodzone 23 kwietnia, którego celem jest promowanie czytelnictwa, książek oraz ochrony praw autorskich.
Święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1995 roku. Data nie jest przypadkowa — 23 kwietnia 1616 roku zmarli wybitni pisarze, m.in. William Shakespeare oraz Miguel de Cervantes, co symbolicznie podkreśla znaczenie literatury w kulturze światowej.
W naszej szkole z okazji Dnia Książki zorganizowano ciekawą akcję promującą czytelnictwo. Każdy uczeń, który wypożyczył choćby jedną książkę z biblioteki, mógł wylosować dla siebie niespodziankę – prezent. Dzięki temu wielu uczniów chętniej sięgało po książki, a szkolna biblioteka cieszyła się dużym zainteresowaniem. Akcja była świetnym pomysłem, ponieważ połączyła przyjemność czytania z elementem zabawy i nagrody.
SZKOŁA JEST SMART
Nasza szkoła uczestniczyła w programie edukacyjnym „Szkoła jest SMART”. Jego celem było wyposażenie nauczycieli w nowoczesne narzędzia i metody dydaktyczne, które pozwalają na efektywne włączenie gier logicznych do procesu nauczania. Dzięki temu uczniowie rozwijają swoje zdolności w sposób ciekawy i dostosowany do ich naturalnych predyspozycji. W trakcie realizacji programu szkoła korzystała z zestawów gier edukacyjnych, które były wykorzystywane podczas lekcji, zajęć dodatkowych oraz w świetlicy. Udział w programie umożliwił naszym nauczycielom i uczniom korzystanie z różnorodnych gier logicznych wydawnictwa Smart Games, wspierających rozwój kluczowych umiejętności. Uczniowie, grając, doskonalili spostrzegawczość, logiczne myślenie, umiejętność planowania oraz wyobraźnię przestrzenną. To był doskonały sposób na naukę przez zabawę! Każda gra znalazła swoich wielbicieli i sprawiła uczniom wiele radości.
REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO
Temat konkursu: „Ziemia naszym domem jest – narysuj ją najpiękniej jak umiesz”
1. Informacje ogólne
- Konkurs organizowany jest w ramach obchodów Dnia Ziemi.
- Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Batalionów Chłopskich w Żołyni
2. Cele konkursu
- kształtowanie postaw proekologicznych wśród dzieci i młodzieży,
- zwiększanie świadomości na temat ochrony środowiska naturalnego,
- rozwijanie wrażliwości na piękno naszej planety,
- zachęcanie do działań na rzecz ochrony Ziemi,
- rozwijanie kreatywności i umiejętności plastycznych,
3. Uczestnicy konkursu
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Batalionów Chłopskich w Żołyni
4. Kategorie wiekowe
Prace będą oceniane w dwóch kategoriach:
- klasy I–III,
- klasy IV–VIII.
5. Warunki uczestnictwa
- Każdy uczestnik wykonuje jedną pracę plastyczną zgodną z tematem konkursu.
- Format pracy: dowolny.
- Technika wykonania: dowolna (np. kredki, farby, pastele, kolaż, plakat).
- Praca powinna być wykonana samodzielnie.
- Każda praca musi zawierać na odwrocie metryczkę:
- imię i nazwisko autora,
- klasa.
6. Termin i miejsce składania prac
- Prace należy dostarczyć do dnia 20 kwietnia do wychowawców klas
7. Kryteria oceny
Komisja konkursowa oceni prace według następujących kryteriów:
- zgodność z tematem,
- pomysłowość i oryginalność,
- estetyka wykonania.
8. Ogłoszenie wyników
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone dnia 22 kwietnia, podczas obchodów Dnia Ziemi.
Zapraszamy do udziału!
WESOŁYCH ŚWIĄT
POLA NADZIEI
W dn. 30 marca – 1 kwietnia został przeprowadzony ostatni już w bieżącym roku szkolnym etap akcji na rzecz podopiecznych Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci - POLA NADZIEI, na który złożyło się kilka przedsięwzięć. Przede wszystkim, zebraliśmy zasadzone przez nas jesienią na szkolnej rabatce żonkile, które zostały rozdane darczyńcom z następujących instytucji z terenu naszej gminy: Urząd Gminy w Żołyni, GZEAS w Żołyni, GOK, Biblioteka Publiczna.
Uczniowie i pracownicy naszej szkoły również przyłączyli się do zbiórki pieniężnej na potrzeby podopiecznych hospicjum. Każda osoba wspierająca chore dzieci otrzymała symboliczny żonkil.
Nasi uczniowie, podobnie jak we wcześniejszych latach podjęli się wykonania papierowych kwiatów, które dostarczyliśmy do hospicjum w Rzeszowie.
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję „POLA NADZIEI” za okazane wsparcie i zrozumienie, a także za otwarte serca!
Samorząd Uczniowski
WIELKANOCNE WARSZTATY
24 marca uczniowie klasy V wzięli udział w wycieczce do Leżajska. W programie wyjazdu był pobyt w Muzeum Ziemi Leżajskiej i uczestnictwo w warsztatach pt. „Wianuszek Wielkanocny”. Po skończonej pracy dzieci obejrzały wystawę zabawek oraz poznały ich historię i twórców. Następnie udaliśmy się do FOK w Leżajsku, gdzie obejrzeliśmy spektakl pt. „Opowieści z Narni” w wykonaniu Teatru Euterpe.
Przedstawienie spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem młodej publiczności. Spektakl przeniósł widzów do niezwykłego świata ukrytego za szafą, a uczniowie z zainteresowaniem śledzili losy książkowych bohaterów.
KONKURS ORTOGRAFICZNY
W lutym oraz w marcu br. zostały przeprowadzone eliminacje konkursu Mistrz Ortografii, tradycyjnie odbywającego się co roku. Wzięli w nim udział uczniowie klas II i III oraz wszyscy uczniowie klas IV-VIII. W klasach starszych wiedzę ortograficzną sprawdzano w dwóch etapach, pierwszy etap wyłonił mistrzów poszczególnych klas, z kolei drugi – mistrza i wicemistrza szkoły.
Mistrzowie w kategorii klas młodszych:
Bartosz Brud - kl. II
Maciej Kulikowski – kl. III
Mistrzowie klas IV-VIII
Antoni Łuksik
Aleksandra Szpila
Karol Fus
Milena Baran
Amelia Turkosz
Mistrzem Ortografii został Karol Fus,
natomiast tytuł Wicemistrza Ortografii zdobyła Aleksandra Szpila.
Serdecznie gratulujemy umiejętności polonistycznych!
KONKURSY W KLASIE II
W ostatnim czasie klasa druga brała udział w kilku konkursach klasowych.
Były to:
Konkurs sportowy pt. „Klasowy Noworoczny Turniej Rzucanki Siatkarskiej”
Natalia Lorenc – I m. Maksymilian Nicpoń – I m.
Aleksandra Kołcz – II m. Jan Rogowski – II m.
Lena Krowicka – III m. Michał Żmuda – III m.
Klasowy konkurs na najładniejszy „Lapbook o ptakach” (wykonywany w parach):
Julia Brudniak i Zofia Podolec – I m.
Laura Leja i Julia Buszta – II m.
Bartosz Brud i Piotr Turkosz – III m.
Iga Kurko i Lena Krowicka – wyróżnienie
Klasowy konkurs plastyczny pt. „Portret Kota”:
Małgorzata Bielawska – I m.
Julia Buszta – II m.
Zofia Podolec – III m.
Julia Brudniak, Michał Żmuda i Piotr Turkosz – wyróżnienie
Klasowy konkurs matematyczny pt. „Mistrz Matematyki” z okazji Dnia Matematyki:
Mistrzem Matematyki w klasie II została Laura Leja.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
KONKURS PLASTYCZNY
Z okazji Dnia Języka Ojczystego w klasie I został zorganizowany konkurs plastyczny na „Najładniejszą okładkę do książki”. Wyniki są Następujące:
Jakub Giża – I m.
Lena Wojnar – II m.
Karol Urban – III m.
Archiwum Aktualności
