• Pedagogizacja rodziców

        •  Jak_motywowac_dziecko_do_nauki.pdf

           Jak_uczyc_dziecko_wytrwalosci.pdf

           Jak_wspierac_poczucie_wartosci_dziecka.pdf


          Co daje czytanie książek? Dużo więcej, niż się wydaje!

          Książki to przede wszystkim źródło rozrywki. Nie ma co do tego wątpliwości. Większość z nas sięga po nie, żeby się zrelaksować, zanurzyć w opowiadanej historii i poznać nowy, zwykle inny, świat.

          Niewątpliwie każda książka jest jednocześnie ćwiczeniem dla mózgu. Nawet jeśli jej treść jest typowo rozrywkowa. Czytanie wymaga długiego skupienia, czasem wielogodzinnego, a to świetnie wpływa na nasz umysł. Zwłaszcza dziś, w czasach Internetu, kiedy stajemy się coraz bardziej niecierpliwi, czytamy tylko dwa czy trzy akapity newsów na portalach z wiadomościami,  potrzebne jest nam ćwiczenie, które będzie trzymało w ryzach nasz mózg.

          Dzięki książkom poznajemy różne punkty widzenia. Opisywane historie często pokazywane są z różnych perspektyw (perspektyw różnych bohaterów). Dzięki czemu czytelnik zaczyna rozumieć, że kij zawsze ma dwa końce, że często bardzo trudno jest udzielić jednoznacznych odpowiedzi na zadane pytania, że świat nie jest czarno-biały tylko złożony z szarości. Czytanie pomaga nam więc patrzeć na napotkane w życiu problemy z wielu perspektyw, a to daje szansę na lepsze ich zrozumienie, a co za tym idzie na łatwiejsze ich rozwiązanie. Książki budują w nas także wrażliwość i empatię, czyli umiejętność wczucia się w sytuację drugiego człowieka. Dzieje się to dlatego, że czytelnik podczas czytania obcuje z wieloma bohaterami, może się z nimi zaprzyjaźnić, a przez to wczuć w ich sytuację i lepiej zrozumieć. To bardzo potrzebna umiejętność w czasach, w których wielu z nas w codziennym pędzie nie zauważa drugiego człowieka. Człowiek oczytany to człowiek elokwentny. Taki, który nie tylko potrafi dobrze mówić, ale przede wszystkim taki, który wie, co mówi. Nie tylko ma bogate słownictwo, ale także potrafi zbudować swoją wypowiedź tak, żeby wyglądała spójnie i logicznie.

          Co jeszcze daje czytanie książek? DLACZEGO konkretnie warto to robić?

          • Redukuje stres

          Czytanie uspokaja i spowalnia bicie serca. Wystarczy 6 minut czytania, żeby zredukować uczucie stresu aż o 60%! Co ciekawe, czytanie książek redukuje stres:

          o 68% bardziej od słuchania muzyki,

          o 300% bardziej od wyjścia na spacer

          i aż o 600% bardziej od grania w gry komputerowe.

          • Poprawia pamięć

          Podczas czytania powieści mamy mnóstwo rzeczy do zapamiętania – imiona bohaterów, ich charaktery, motywacje, historie, związki z innymi postaciami, miejsca, wątki fabularne, szczegóły… Tymczasem w mózgu tworzą się nowe synapsy, a te istniejące się wzmacniają. Dzięki czytaniu nasza pamięć pozostaje w dobrej kondycji.

          • Inspiruje

          Postaci fikcyjne mogą stanowić takie samo źródło inspiracji, co spotkanie z żywym człowiekiem. Inspirować może wszystko – aktywności, którym się oddają, miejsca, które odwiedzają, decyzje, które podejmują…

          • Rozwija wyobraźnię

          Mając przed oczami tylko literki, sami musimy wizualizować sobie to, co dzieje się w książce – nieczęsto są to nawet rzeczy, których nie możemy zobaczyć w świecie rzeczywistym! Czytanie, stymulując prawą półkulę mózgu, rozwija naszą wyobraźnię.

          • Poprawia skupienie i koncentrację

          Czytanie powieści wymaga od nas skupienia uwagi przez dłuższy czas, co zdecydowanie poprawia naszą zdolność do koncentracji.

          • Poszerza słownictwo

          Im więcej czytamy, tym większy mamy kontakt z różnorodnym, a nawet zupełnie nowym dla nas słownictwem. Taki kontakt samoistnie poszerza nasz własny zasób słów.

          • Stymuluje mózg

          Warto czytać książki, żeby utrzymać swój mózg w dobrej formie. Mole książkowe mają 2,5 razy mniejszą szansę na rozwój Alzheimera, czytanie spowalnia także starczą demencję.

          • Poszerza światopogląd

          Czytanie różnych książek na te same tematy pozwala nam poznać i porównać różne punkty widzenia, spojrzeć na rzeczy z różnej perspektywy, a w rezultacie rozwinąć nasz własny światopogląd.

          • Rozwija wrażliwość na innych ludzi

          Warto czytać, żeby rozwijać własną empatię. Zaangażowanie w fikcję literacką pozwala nam na postawienie się na miejscu drugiego człowieka i zrozumienie go.

          Aż 82% moli książkowych przekazuje pieniądze i dobra materialne dla organizacji charytatywnych. 3 razy częściej niż osoby nieczytające są aktywnymi członkami tych organizacji.

          • Poszerza wiedzę

          Książki to ogromne skarbnice wiedzy. Tutaj nie trzeba dodatkowych argumentów.

          • Zwiększa zdolności analityczne

          Szczególnie, jeśli czytasz np. kryminały od Agathy Christie. Rozwiązywanie zagadek wymaga analizowania wydarzeń, faktów, motywacji postaci, stawiania tez, weryfikowania założeń… Zdecydowanie rozwija to zdolność do krytycznego i analitycznego myślenia.

          • Poprawia pisanie

          Im więcej czytasz dobrych pisarzy, tym lepiej możesz rozwijać własny styl. Nie wspominając o tym, że częsty kontakt z tekstem pisanym uczy poprawności gramatycznej czy ortograficznej.

          • Pomaga zasnąć

          Stworzenie wieczornego rytuału z książką daje naszemu ciału sygnał, że pora się zrelaksować i przygotować do snu.

          • Kształtuje osobowość

          Czytanie pozwala nam postawić się w różnych sytuacjach, w których na co dzień do tej pory się nie znaleźliśmy. Otwiera nas na nowe doświadczenia i poszerza horyzonty, kształtując nas samych.

          Takie argumenty mogą chyba tylko zachęcić nas do tego, żeby czytać jak najwięcej, prawda?

          Małgorzata Lizak


          ZŁE ODŻYWIANIE - PRZYCZYNA CHORÓB CYWILIZACYJNYCH

          Jedzenie, a szerzej ujmując odżywianie się, jest jednym z najistotniejszych czynników mających wpływ na funkcjonowanie i kondycję naszego organizmu. Odpowiednie pożywienie może przywrócić zdrowie, a złe - doprowadzić nas do choroby.

          Choroby uwarunkowane żywieniem mają wiele wspólnych cech: są przewlekłe, bez tendencji do samoistnego ustąpienia, mają charakter zwyrodnieniowo-zapalny, są układowe czyli dotyczą jednocześnie wielu układów i narządów. Występują w krajach rozwiniętych gospodarczo, gdzie pożywienie jest nadmiernie przetworzone i zanieczyszczone chemią, jego podstawę stanowi cukier i tłuszcz, a brak w diecie błonnika.

          Choroby związane z odżywianiem rozwijają się przewlekle i podstępnie.

          Przyczyn jest kilka. Oto  niektóre z nich:

          - Jesteśmy przyzwyczajeni do własnego modelu żywienia, własnej diety, nie lubimy innowacji, zmian.
          - Mało mamy wiedzy związanej ze zbilansowanym pokarmem.
          - Typowa dieta obfituje w białka i tłuszcze, ale jest uboga w błonnik, przez to podwyższone jest ryzyko nowotworów, chorób serca, otyłość, cukrzyca i osteoporoza.
          - Biały cukier zwany jest często biała trucizną. Jest w tym sporo prawdy, gdyż wywołuje choroby cywilizacyjne jak otyłość, cukrzyca, nadciśnienie. Pod wpływem diety bogatej w cukier może osłabiać się nasza odporności.

          Zachęcamy Państwa do zapoznania się z materiałami niżej zamieszczonymi opisującymi zdrowe nawyki żywieniowe, które często znamy lecz zapominamy o nich.

           Aktywnosc_fizyczna_wazny_element_zdrowia.pdf
           Bez_sniadania_nie_ma_nauczania.pdf
           Dlaczego_sposob_zywienia_dzieci_jest_sprawa_bardzo_wazna.pdf
           Jak_pomoc_dziecku_byc_zdrowym.pdf
           Jak_zmienic_zle_nawyki_zywieniowe.pdf
           Kolorowy_talerz.pdf
           Planowanie_posilkow_zasady_i_bledy.pdf
           Produkty_najbardziej_polecane_oraz_niepozadane_w_diecie_dziecka.pdf
           Rodzice_czytaja_etykiety.pdf
           Sztuka_picia_wody.pdf
           Uczymy_dzieci_zdrowego_odzywiania.pdf
           Zdrowe_inwestycje_rodzice_na_start.pdf


           

           Autyzm - jego symptomy i natura

           Praca terapeutyczna i wspieranie dziecka ze spektrum autyzmu

           Wspieranie rozwoju mowy - materiały logopedyczne

           

          Jak pomóc dziecku z dysleksją?

           - https://www.medonet.pl/zdrowie,dysleksja---przyczyny--rodzaje--objawy-i-diagnoza--jak-pomoc-dziecku-z-dysleksja-,artykul,1725251.html

           - https://pedagogika-specjalna.edu.pl/terapia-pedagogiczna/dysleksja-rozwojowa/

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Batalionów Chłopskich w Żołyni
      • 17 224 35 95
      • ul. Białobrzeska 422 37-110 Żołynia Poland
    • Logowanie